SARAJEVO, Samo pet od 53 institucije BiH čije je revizorske izvještaje za 2006. godinu razmotrila Komisija za finansije i budžet Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH dobilo je pozitivno mišljenje, 13 pozitivno mišljenje sa skretanjem pažnje na manje propuste, dok je 35 dobilo mišljenje sa rezervom, odnosno ocjenu na granici negativne.
“Jedino je revizorski izvještaj BHRT ocijenjen negativnim mišljenjem”, rekao je danas na konferenciji za novinare predsjedavajući Komisije Sadik Bahtić, ističući da je ovo prvi put da se u Parlamentarnoj skupštini temeljno prišlo pitanju revizije.
Prema njegovim riječima, institucijama u čijem su radu uočeni nedostaci upućene su preporuke za njihovo otklanjanje, a neke od njih su, poput BHRT, već počele sa realizacijom preporuka.
Bahtić je rekao da su članovi Komisije u svom radu bili izloženi prijetnjama, intervencijama, pritiscima, ali nije precizirao od koga su takve reakcije stizale.
On je sa žaljenjem konstatovao da Tužilaštvo BiH do sada nije podiglo nijednu tužbu zbog neregularnosti uočenih u poslovanju institucija BiH, zbog čega u Komisiji smatraju da u ovaj posao treba uključiti Državnu agenciju za istrage i zaštitu (SIPA).
“Neregularnosti su različite, poput prekomjernog trošenja na reprezentacije, dnevnice, troškove telefona, plate, a zabilježeni su i nepravilno provedeni konkursi za javne nabavke, kad je biran nepovoljniji ponuđač ili je plaćeno prije izvršene usluge”, dodao je Bahtić.
Kao primjer nepravilno provedenih javnih nabavki on je naveo Ustavni sud BiH, a neprimjerenog korištenja telefona direktora Agencije za rad i zapošljavanje BiH, čiji je telefonski račun iznosio i po 3.000 KM mjesečno.
Zamjenik predsjedavajućeg Komisije Lazar Prodanović ocijenio je da je napravljen značajan korak za uvođenje “koliko-toliko” reda u trošenje sredstava građana BiH i pozvao medije da pomognu u objavljivanju neregularnosti.