SARAJEVO, Korupcija je u BiH prisutna u svim oblastima društva, a u 2007. godini najkorumpiranije su bile političke partije, iza kojih slijede zakonodavstvo, pravosuđe, zdravstvo, obrazovanje i policijske snage, podaci su iz Globalnog barometra korupcije, koji je uradio Transparensi internešnel (TI).
Predstavljajući Globalni barometar korupcije za ovu godinu, objavljen prošle sedmice u Londonu, u kojem su iznijeti rezultati ispitivanja stepena korupcije u 60 zemalja svijeta, izvršni direktor TI BiH Srđan Blagovčanin rekao je da je BiH dobila ocjenu tri na skali od jedan do 10.
“U poređenju sa zemljama regiona BiH je `šampion` u političkoj korupciji, korupciji u zakonodavnim organima i policijskim strukturama”, istakao je Blagovčanin.
On je rekao da je prosječan iznos mita, prema iskustvima građana, 270 evra u obrazovanju, 238 u zdravstvu i 225 evra u pravosuđu.
Predsjedavajući odbora direktora TI BiH Boris Divjak predstavio je nalaze studije ove organizacije “Unapređenje sistema društvenog integriteta”, prema kojima, u BiH postoje preveliki broj nivoa vlasti i preveliki broj administracije, preklapanje zakonodavnih okvira, slabi mehanizmi za provođenje zakona i manjak saradnje između policije, tužilaštva i pravosuđa.
“Povećanje političke odgovornosti, jačanje civilnog društva, sloboda pristupa informacijama i konfiskovanje nelegalno stečene imovine, te stavljanje pod kontrolu javne nabavke i privatizacije koje predstavljaju prostor za manipulacije koraci su koji vode ka smanjenju korumpiranosti”, rekao je Divjak.
Prema njegovim riječima, BiH je potrebna efikasna strategija za borbu protiv korupcije, a glavnu ulogu u njenom donošenju treba da preuzme Parlamentarna skupština.
Divjak je istakao da TI BiH nema obezbijeđena sredstva za dalji rad zbog čega ovoj i ovoj nevladinoj organizaciji prijeti opasnost da se od 1. januara 2008. godine ugasi.
TI BiH je, povodom 9. decembra, Međunarodnog dana borbe protiv korupcije, predstavio i Prijedlog zakona o agenciji za sprečavanje korupcije, čije je donošenje međunarodna obaveza BiH po osnovu ratifikovane Konvencije UN za borbu protiv korupcije.
Donošenje ovog zakona predviđeno je Strategijom za sprečavanje organizovanog kriminala i korupcije, koju je uradio Savjet ministara BiH.
Skup u Sarajevu organizovali su TI BiH, Fond Otvoreno društvo BiH, Američko udruženje pravnika i Regionalna antikorupciona inicijativa.