BANJALUKA , Od sedam časova jutros su otvorena biračka mjesta u RS na kojima će građani izabrati predsjednika RS.
Biračka mjesta će biti otvorena do 19 časova, a glasanje je omogućeno svima koji se tada zateknu na biračkim mjestima, a do tada nisu glasali.
Za predsjedničke izbore registrovano je 1.122.214 birača.
“Moguće je da će broj glasača biti veći s obzirom da je registracija birača bila pasivna i da su birački spiskovi zaključeni 19. novembra. Svi koji su do dana izbora podnijeli zahtjev za izdavanje CIPS-ove lične karte s potvrdom o tome, mogu glasati na nekom od biračkih mjesta u opštini prebivališta na nepotvrđenom glasačkom listiću”, kazala je Maksida Bajramović, portparol Centralne izborne komisije.
Formirano je 1.955 biračkih mjesta i to 1.776 redovnih, 117 biračkih mjesta za glasanje u odsustvu i 62 biračka mjesta za glasanje raseljenih osoba, koje su izrazile volju da glasaju lično u opštini prebivalištva iz 1991.
Tok izbora prati CIK BiH koji će prve preliminarne rezultate, kako je najavljeno, objaviti noćas, oko ponoći. Izbore nadgleda i delegacija Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti Savjeta Evrope, koja je podijeljena u dva tima: u Banjaluci i Sarajevu.
Prijevremeni izbori za predsjednika Republike Srpske održavaju se dva mjeseca nakon što je iznenada preminuo predsjednik Milan Jelić.
U trci za predsjdnika je devet kandidata političkih stranaka i jedan nezavisni kandidat: Slobodan Popović (SDP), Rajko Kuzmanović (SNSD), Nedžad Delić (Demokratska stranka invalida BiH), Krsto Jandrić (NDS), Nikola Lazarević (Evropska ekološka stranka),
Dragan Đokanović (nezavisni kandidat), Anton Josipović (NS Radom za boljitak), Mladen Ivanić (PDP), Ognjen Tadić (SDS) i Mirko Blagojević (SRS – Dr Vojislav Šešelj).
Izborna ćutnja traje do vremena zatvaranja biračkih mjesta, odnosno do 19 časova.
Banja Luka: Mobilni timovi obilaze nepokretne
Predsjednik Gradske izborne komisije iz Banjaluke Aleksandar Radeta rekao je da je za Banjaluku imenovano 196 biračkih odbora, na kojima će birači glasati lično, 11 biračkih odbora za glasanje u odsustvu u kojima su mobilni timovi koji će obilaziti stara i nepokretna lica upisana u biračke spiskove, kojih na banjalučkom području ima oko 700.
“Imenovali smo i jedno biračko mjesto u Osnovnoj školi ‘Ivo Andrić’ za glasače koji su poslije 19. novembra podnijeli zahtjev za dobijanje nove lične karte”, rekao je Radeta.
Radeta je naglasio da su otvorene i telefonske linije na kojima će građani dodatno moći da provjere biračko mjesto na kojem mogu da glasaju, a brojevi telefona su 051/244- 531 i 051/244-532.
Radeta je naveo da Gradska izborna komisija raspolaže podatkom da će u Banjaluci moći da glasa ukupno 164.484 glasača, od čega će 161.209 glasača moći da glasa na redovnim biračkim mjestima.