BEOGRAD,Građani Srbije smatraju da je korupcija u zemlji duboko zahvatila sve sektore društva i da su najkorumpiraniji političke stranke, parlament, ali i zdravstvo, pravosuđe i policija, pokazalo je istraživanje koje su u junu proveli Agencija “TNS Medijum Galup” i organizacija “Transparentnost Srbija”.
Predstavljajući na konferenciji za novinare rezultate istraživanja “Globalni parametri korupcije”, programski direktor organizacije “Transparentnost Srbija” Nemanja Nenadić naveo je da je, ipak, smanjen broj ljudi koji su davali mito, ali da je ogroman broj onih koji ne žele o tome da govore, čak 40 odsto.
Prema ličnim iskustvima ispitanika, od njih je mito tražila policija u 18 odsto slučajeva, u zdravstvu u 13 odsto, pravosuđu šest odsto, obrazovanju pet, javnim preduzećima tri i u poreskoj službi u dva odsto slučajeva.
Prema istraživanju, prosječna vrijednost davanog mita najveća je u telefonskim kompanijama i iznosila je 422 evra, a slijede poreski organi sa 413 evra i pravosuđe sa 290 evra.
Za priključak za struju davano je mito od 222 evra, za zdravstvo 126, obrazovanje 121, priključak za vodu 100 evra, a najmanje je davano policiji 21 evro.
Da je korupcija najprisutnija u zdravstvu smatra 61 odsto građana Srbije, u pravosuđu 58 odsto, a na trećem mjestu je policija sa 50 odsto, pokazuju rezultati istraživanja.
Na pitanje šta misle kakav će biti nivo korupcije u naredne tri godine, građani očekuju da će sve ostati isto, veći broj se nada da će se korupcija smanjiti, ali nema pretjeranog optimizma da se to može uraditi brzo.