BEČ, Zdravstveni sistem u Evropi najpodmitljiviji je i najkorumpiraniji od svih javnih sektora, zaključak je organizacije za borbu protiv korupcije Transparency Internationala (TI), koji je predstavljen u Beču.
Dok je korupcija u Evropi najraširenija u zdravstvu, mišljenje je građana da su najkorumpiranije političke stranke, izjavili su predstavnici TI-a, kako javlja austrijska agencija APA.
Organizacija se poziva na godišnje ispitivanje javnosti što ga provodi institut Gallup za Svjetski barometar korupcije. Ove je godine učestvovalo 63.000 ispitanika u 60 zemalja, koji su odgovarali na pitanja o svojim subjektivnim pogledima o mitu u različitim područjima života.
“Zdravstvo je posebno podmitljivo”, izjavila je predsjednica TI-a za Austriju Eva Geiblinger. Farmaceutski koncerni puštaju svoje proizvode na tržište dijelom upotrebom nedopuštenih metoda, a osim toga u zdravstvu se često preskaču liste čekanja na operacije upućivanjem na privatne ordinacije. “Problem je što nije samo riječ o novcu nego i o kvalitetu brigei”, izjavila je Andrea Fried, članica austrijskog AT-a.
Predstavnici organizacije smatraju da širenju korupcije pogoduje i nedostatak kritične javnosti.
Predstavnici TI-a u Njemačkoj izjavili su da korupcija u svijetu najteže pogađa siromašne. Neki od najsiromašnijih naroda u Africi i Aziji najviše pate zbog korupcije, jer se od ljudi traži da plaćaju policijsku zaštitu, obrazovanje i čak pravnu zaštitu, upozorili su njemački predstavnici TI-a.
Svjetski barometar korupcije pokazuje da je upravo Afrika najzahvaćenija korupcijom, navodi agencija Associated Press. Na tom je kontinentu 42 odsto građana izjavilo da je od njih u posljednjih 12 mjeseci zatraženo da plate mito za neku od javnih službi. U azijsko-pacifičkom području mito je zatraženo od 22 odsto građana, u grupi zemalja u kojoj su Rusija, Moldavija i Ukrajina od 21 odsto, u Latinskoj Americi 13 odsto, jugoistočnoj Evropi 12 odsto, u Evropskoj uniji pet odsto i u Sjevernoj Americi dva odsto.