BEOGRAD,Svaki peti grđanin Srbije tvrdi da je platio mito da bi dobio neku uslugu u javnim službama, a više od polovine smatra da je vlada neefikasna u suzbijanju korupcije, pokazalo je istraživanje sprovedeno za potrebe međunarodne nevladine organizacije Transparensi internešnel.
Istraživanjem povodom 9. decembra, Međunarodnog dana borbe protiv korupcije, obuhvaćeno je 60 zemalja, a u Srbiji je sprovedeno od 13. do 19. juna na uzorku od 1.003 ispitanika.
To je više nego u drugim zemljama regiona, poput Hrvatske (osam odsto), Bosne i Hercegovine (pet odsto) ili Bugarske (sedam odsto), ali i manje nego u nekim članicama EU – Rumunija (33 odsto), Litvanija (29), Grčka (27).
Na Kosovu, koje je obrađeno odvojeno od Srbije, čak 67 odsto – dvije trećine građana, navelo je da im je traženo mito.
Građani Srbije kao najkorumpiranije označili su političke partije, a sljede pravosuđe i zdravstvo.
Kao najmanje korumpirane ocjenjene su vjerske zajednice i komunalne službe.
Na skali od 1 do 5, gde 5 znači izuzetno korumpirano, partije su dobile ocjenu 4, što je prosjek i na globalnom nivou. Zdravstvo i pravosudje imaju ocjenu 3,8, privreda i privatni sektor 3,7, skupština, policija i obrazovanje 3,6, a mediji i nevladine organizacije 3,5.
Lošije mišljenje o nevladinim organizacijama imaju samo ispitanici u BiH, Turskoj i Pakistanu.
Po ocjeni građana Srbije, po rasprostranjenosti korupcije sljede vojska i poreski organi, sa ocjenom 2,9, službe za izdavanje dozvola 2,7 i na kraju liste verske zajednice i komunalne službe sa 2,6.
Ispitanici u Srbiji su potpuno podjeljeni po pitanju očekivanja u budućnosti – jedna trećina (34 odsto) misli da će se nivo korupcije povećati u naredne tri godine, isto toliko njih misli da će ostati isti, a trećina (32 odsto) da će se smanjiti.
Po tome su građani Srbije ipak veći optimisti od regiona, gde 44 odsto očekuje rast korupcije i EU, gdje čak 58 odsto očekuje rast.
Napore vlasti u suzbijanju korupcije kao neefikasne je označilo 56 odsto građana Srbije. Vlast je kao efikasnu opisalo 27 odsto anketiranih.
Transaprentnost Srbija detaljnije će predstaviti istraživanje u petak, 7. decembra.