SARAJEVO, Direktor Direkcije za evropske integracije BiH Osman Topčagić smatra da se parafiranjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU šalje dobra poruka potencijalnim poslovnim partnerima i investitorima.
On smatra da bi Sporazum mogao da bude potpisan za četiri mjeseca.
“Od parafiranja do potpisivanja potrebno je da Evropska komisija prevede tekst Sporazuma na sve zvanične jezike koji su u upotrebi u EU. Pošto se naš tekst Sporazuma, kao i onaj koji je Srbija potpisala sa EU, u najvećoj mjeri poklapa sa tekstom koji je zaključila Crna Gora, Evropskoj komisiji i službama za prevođenje neće trebati toliko vremena”, rekao je Topčagić.
On je istakao da je to tehnički dio posla, a da BiH, s druge strane, mora da nastavi sa procesom reformi, posebno akcionog plana za reformu policije i drugim reformama kako bi EU odlučila da pristupi potpisivanju.
Topčagić je rekao da će BiH potpisivanjem Sporazuma preuzeti obavezu preuzimanja evropskog zakonodavstva.
“Identifikovali smo oko 1.200 uredbi i direktiva, kao instrumenata evropskog zakonodavstva koje treba preuzeti. Mi sad imamo niz novouspostavljenih institucija, kao rezultat ispunjavanja uslova za otvaranje pregovora i niz propisa donesenih u prethodnom periodu”, rekao je Topčagić za “Oslobođenje”.
On je istakao da BiH potpisivanjem Sporazuma neće dobiti pristup novim fondovima.
“Ovaj sporazum potvrđuje naš status potencijalnog kandidata. Novi fondovi dolaze tek sa statusom kandidata, koji se dobija nakon što apliciramo za članstvo u EU, a Unija ocijeni da ispunjavamo uslove”, rekao je Topčagić.
On je naveo da je plan da BiH u redovnoj proceduri dobije status kandidata do 2010. godine.
“U EU ima inicijativa, poput grčkog ministra inostranih poslova, da se taj proces odvija brže i to u svakom slučaju treba pozdraviti i podržati s naše strane”, rekao je Topčagić.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Novim investitorima će vjerovatno balkanski investitori pripremiti investicione pakete i projekte, vjerovatno bez čekanja da ih ti novi investitori ne bi preduhitrili u tržišnoj nazočnosti.
Kretanje investitora poslije Slovenije potom Hrvatske ići će prema BiH što je i prirodno za okružje Slovenije i Hrvatske.
Tako da transformacija gospodarskog sustava u BiH današnjim danom počinje i novi investitori bi trebali da nahrle.