OBREŽJE, Zbog štrajka carinika, na graničnom prelazu Obrežje (Bregana) teretna vozila čekaju šest sati na ulazak u Sloveniju, a na izlazak dva sata. Na Obrežju je trenutno 180 teretnih vozila.
Na drugim prelazima čeka se nešto manje, dok informacija o problemima u prekograničnom saobraćaju privatnih automobila, za sada nema.
Slovenački carinici stupili su u ponoć u štrajk zahtevajući poboljšanje uslova rada i svog socijalnog položaja.
Rukovodstvo carinske uprave nastoji da u razgovorima sa sindikatima štrajk što prIJe okonča, iako je najavljeno da će on trajati do ispunjenja zahteva štrajkača.
Prema zakonu o carinskoj službi, carinici su dužni da obezbede neometano vršenje svojih zadataka, zbog čega će štrajk biti usmeren na detaljnije preglede, pre svega, teretnog saobraćaja.
Carinici zahtevaju od države odgovarajuću nadoknadu za zabrane i ograničenja ovlašćenih lica, bilo u vidu dodatka ili višeg platnog razreda, kao i odgovarajući sistem napredovanja javnih službenika.
Ministarstvo finansija i ministarstvo za javnu upravu upozoravaju da bi prijedlog za novi način napredovanja za koji se zalaže sindikat, značio dodatnih 30 miliona evra budžetskih sredstava, što bi ugrozilo stabilnost javnih finansija.
“Izjave da će većina zaposlenih na carini dobiti više plate su zavođenje”, komentarisao je u medijima vladinu izjavu predsjednik sindikata carinika Dušan Pečnik.
Zahtjev carinika uključuje i rješavanje smanjenja broja zaposlenih i reorganizacije Carinske uprave Slovenije nakon ulaska Hrvatske u Evropsku uniju (EU), kada će bez posla ostati čak 830 carinika sa petim stepenom obrazovanja.
Vlada smatra da naglasak ne može biti u dodatnom zapošljavanju, već u racionalizaciji postupaka i boljem korišćenju ljudskih resursa.