BANJALUKA, Eventualno povećanje cijena električne energije u BiH negativno bi uticalo na obrazovanje, zdravlje i druge aktivnosti djece u BiH – pokazali su rezultati istraživanja koje je provela nevladina organizacije “Zdravo da ste” iz Banjaluke u saradnji sa UNICEF-om BiH i drugim nevladinim organizacijama.
Predstavljajući projekat pod nazivom “Procjena učinaka mogućeg povećanja cijena električne energije na djecu u BiH” danas u Banjaluci, direktor Nevladine organizacije “Zdravo da ste” Nada Uletilović istakla je da bi poskupljenje struje najviše uticalo na mališane smještene u domovima za nezbrinutu djecu.
“Poskupljenje od 15 odsto dovelo bi do smanjenja kvaliteta obrazovanja zbog manjeg korištenja električnih školskih pomagala, smanjenja trajanja nastave kao i do povećanja cijena u ustanovama koje naplaćuju svoje usluge”, rekla je Uletilovićeva i dodala da bi poskupljenje od 50 odsto ostavilo daleko veće posljedice na obrazovanje djece u BiH.
Ona je dodala da bi poskupljenje struje od 15 odsto negativno uticalo i na zdravlje djece, zbog zatvaranja ordinacija specijalizovanih službi, pada kvaliteta usluga u zdravstvu, veće mogućnosti obolijevanja djece uzrokovanog, između ostalog, i lošijim kvalitetom ishrane.
Uletilovićeva je naglasila da je deset odsto roditelja, anketiranih u okviru ovog projekta, odgovorila kako bi u slučaju povećanja cijena električne energije pokušalo naći bilo kakav posao za djecu.
“U slučaju povećanja cijena električne energije, država mora utvrditi mjere za ublažavanje posljedica, među kojima su niža tarifa za one koji pružaju javne usluge kao i mjere za smanjenje siromaštva kako bi se ublažili efekti reformi na ugrožena domaćinstva” – dodala je ona.
Uletilovićeva je naglasila da je u projektu “Procjena učinaka mogućeg povećanja cijena električne energije na djecu u BiH” sarađivalo nekoliko organizacija među kojima su: UNICEF, Direkcija za međunarodni razvoj /DFID/, Direkcija za ekonomsko planiranje BiH i “Sačuvajmo djecu”, dok su istraživanja na terenu provele nevladine organizacije iz BiH “Zdravo da ste” Banjaluka, “Naša djeca” Sarajevo, “Svjetionik” Prijedor i “Budimo aktivni” Sarajevo.
Istraživanjem je na području 12 opština iz cijele BiH obuhvaćeno 92. djece, 74 roditelja, 427 domaćinstava sa djecom mlađom od 12 godina, a obavljeni su i itervjui sa stručnim licima koji su angažovani u radu sa djecom.