BEOGRAD, Na Balkanu je broj ubistava i klasičnog kriminala u padu, ulice su bezbjednije nego na Zapadu, ali organizovani kriminal, korupcija i pranje novca utiču na političku stabilnost regiona, podrivaju temelje države i odvraćaju direktne strane investicije, navodi se u izvještaju UN, koji će biti publikovan u decembru.
U ovom izvještaju pod naslovom “Kriminal i stabilnost na Balkanu”, koji prenose “Večernje novosti”, navodi se da je organizovani kriminal dostigao akutne razmjere, zahvaljujući vrlo raširenoj korupciji.
Na primjer, svaki četvrti čovjek na Balkanu je korumpirao ili je bio korumpiran u protekloj godini, a ubjedljivo najkorumpiranija zemlja je Albanija, Rumunija je druga, a Srbija treća.
Albanija i Kosmet glavna su uzgajališta indijske konoplje od koje se pravi hašiš, na Kosovu su plantaže indijske konoplje čak zaštićena minskim poljima, dok je Srbija označena kao zemlja gdje se proizvode sintetičke droge, a BiH je postala odredište za trgovce ženama i djecom.
U studiji na gotovo 200 strana, koja je obuhvatila sve zemlje Balkana, među kojima BiH, Srbiju i Hrvatsku, Crnu Goru, Makedoniju, Albaniju, navodi se da su temelje organizovanom kriminalu udarili “devijantni dijelovi službi državnih bezbjednosti u bivšim komunističkim državama i ratovi”.
Za organizovani kriminal bili su značajni i embargo protiv Srbije i Crne Gore, raspad sistema u Albaniji, krijumčarenje heroina i cigareta, trgovina ljudima i oružjem, jaka albanska mafija i veliki egzodus 90-ih godina.
Balkanski kriminalci su se ranije bavili krijumčarenjem heroina iz Avganistana prema Evropi, a sada se sve više bave krijumčarenjem kokaina preko Balkana, koji je postao tranzit, kao i proizvodnjom sintetičkih droga.
U izvještaju se navodi da policije u regionu svaljuju krivicu jedni na druge za tranzit kokaina.
Eksperti UN zaključili su da se organizovani kriminal dobrim dijelom prebacio u ekonomsku sferu, od utaja poreza do korupcije i drugih mahinacija na štetu građana i države.