DALAS – Na današnji dan prije 44 godine u Dalasu je ubijen američki predsjednik Džon Ficdžerald Kenedi i uprkos zvaničnim rezultatima istrage da je u jednog od najpopularnijih američkih predsjednika dva metka ispalio bivši marinac Li Osvald, pozadina tog ubistva do danas nije razjašnjena.
Desetomjesečna istraga o ubistvu, koju je vodio predsjednik Vrhovnog suda Erl Voren, dovela je 1964. godine do zaključka da je Li Harvi Osvald sam planirao ubistvo predsjednika Kenedija.
Ankete javnog mnjenja tokom niza godina ukazivale su, međutim, da većina Amerikanaca još vjeruje da je to ubistvo bilo rezultat zavjere, koja tek treba da izađe na vidjelo.
Istoričari i biografi ocjenjuju da je Kenedi ostavio jak pečat za sobom, jer ga Amerikanci doživljavaju kao političara koji je puno obećavao, a ta su obećanja osujećena, naprosto presječena.
Američki istoričari, takođe, tvrde da je Kenedijev trajni doprinos bio i njegov poziv građanima da služe zemlji koji je izrekao tokom inauguracionog govora 1961. godine.
“Zato, moji sugrađani Amerikanci, ne pitajte šta vaša zemlja može da učini za vas, već pitajte šta vi možete da učinite za svoju zemlju”, rekao je Kenedi u svom prvom predsjedničkom govoru.
Analitičari smatraju da je Kenedi bio predsjednik koji je razbijao kalupe i tvrde da u eri televizije ni prije ni poslije njega nije bilo predsjednika koji je imao moć da inspiriše Amerikance van njihovih sopstvenih ideja, da podstakne zemlju na djela idealizma mimo sebičnih interesa.
Kenedijev imidž je unekoliko zamrljan u kasnijim godinama otkrićima o njegovim avanturama sa ženama i činjenicom da je sakrivao niz zdravstvenih problema. Međutim, Kenedijev legat je, smatraju njegovi biografi, uglavnom na “polju inspiracije, zbog osjećaja optimizma koji je za života širio oko sebe”.
“On je pružio naciji nešto što se, kako izgleda, ne završava, odnosno neku vrstu vezanosti za njega kao ličnost koja nosi nadu, kao nekoga ko bi, da je živio duže, učinio zemlju i svijet boljim mjestima za život. A to je prilično dobar legat za jednog predsjednika”, ocijenio je jedan od njegovih brojnih biografa Robert Dalek.
Da je ostao živ, predsjednik Džon Kenedi, koji je rođen 29. maja, danas bi imao 90 godina.