SARAJEVO, BiH se zbog složenosti plaćanja poreza, koji godišnje treba da se plate 51 put, nalazi na 142. mjestu među 178 zemalja svijeta, što je znatno lošije od 111. mjesta prošle godine, saopšteno je iz Kancelarije Svjetske banke u BiH.
U najnovijem izvještaju Svjetske banke, Međunarodne finansijske korporacije /IFC/ i savjetodavne kompanije ”Prajs voter haus kupers” /Pricewaterhousecoopers/ posvećenom poreskim sistemima, navodi se da se na Maldivima, koji su ove godine najbolje rangirana zemlja, porez plaća samo jednom u godini, a u Sloveniji, koja je na 58. mjestu, potrebne su 22 uplate godišnje.
Preduzeće u BiH u prosjeku provede 368 sati godišnje na pripremanju ovih uplata, u poređenju sa 96 sati u Makedoniji.
Po ukupnoj poreskoj stopi od 44,1 odsto, koju jedno preduzeće u prosjeku plaća, BiH se nalazi na 90. mjestu, neznatno ispred Makedonije sa 49,8 odsto, ali iza Crne Gore od 31,6 odsto, Srbije 35,8 odsto i Slovenije 39,2 odsto.
Šef Kancelarije Svjetske banke u BiH Marko Mantovaneli smatra da veoma uspješno prikupljanje prihoda od poreza na dodatnu vrijednost u posljednje dvije godine omogućava BiH da razmotri smanjivanje drugih poreza koji opterećuju preduzeća.
“Kao što se vidi iz izvještaja, veoma je potrebno da vlade učine napore da reformišu poreze na profit i lični dohodak, a posebno bih naglasio neophodnost da budu smanjene stope doprinosa na plate kao veliki teret za privatni sektor i prepreka za zapošljavanje u zvaničnom sektoru privrede”, pojasnio je Mantovaneli.
U izvještaju se konstatuje da reforme, koje olakšavaju firmama plaćanje poreza, mogu voditi povećanju javnih prihoda putem širenja poreskih osnovica, te zaključuje da i vlade i firme mogu biti na dobitku ako vlade pojednostave poreske sisteme, smanje troškove poštivanja propisa i smanje poreske stope.
Zemlje istočne Evrope i centralne Azije provele su najviše reformi u 2006. i 2007. godini, ali poreske stope i troškovi poštivanja propisa u ovom regionu i dalje su najviši na svijetu.