SARAJEVO, Zastupnički dom parlamenta FBiH usvojio je juče izmjene Zakona o pravima izabranih i imenovanih dužnosnika, kojim se otvara mogućnost za povećanje plata i naknada zastupnicima u ovom domu.
Zastupnica SDP-a Nermina Ćemalović je procijenila da će izmjene, samo na osnovu naknada za komisije, Federaciju koštati više od 300.000 KM.
“Priča o povećanju paušala i naknada za rad u komisijama je samo nagađanje, mi ne znamo šta će biti poslije”, kazao je Munib Jusufović, predsjednik Administrativne komisije koja je predložila ove izmjene. Smatra da je paušal u parlamentu FBiH (oko 500 KM) najmanji u BiH, i da ga treba uskladiti sa drugima.
Izmjenama se briše odrednica da je koeficijent za izračunavanje zastupničkog paušala pet (na osnovicu od 104 KM) i da zastupnici-profesionalci nemaju pravo na naknadu za rad u komisijama i odborima parlamenta, koja je 100 KM po sjednici komisije.
Iz SDP-a, koji se jedini usprotivio ovom zakonu, su pitali zašto nije tražen stav Vlade FBiH, na šta je Jusufović odgovorio da su i premijer FBiH i ministar finansija prisutni “i da bi oni već rekli nešto da se protive”.
Zastupnički dom je juče usvojio i Zakon o sanaciji Željeznica FBiH, koji predviđa da se za sanaciju ovog javnog preduzeća iz budžeta FBiH naredne četiri godine izdvoji 179 miliona KM. Ovom zakonu su se usprotivili zastupnici DNZ-a pitanjem da li je ikada iko odgovarao za ogromne dugove koje ovo preduzeće ima po osnovu neplaćenog poreza, doprinose na plate i za nezaposlene.
Parlament danas nastavlja rad raspravom o programu privatizacije.
Bankovno “halal-poslovanje”
Uz jako protivljenje ministra finansija FBiH, zastupnici su usvojili izmjene Zakona o bankama. Ove izmjene omogućavaju da banke u FBiH u svom poslovanju koriste islamske principe, koji podrazumijevaju da kroz pozajmice banke mogu ulagati u biznis, ali samo kod “halal-poslova”, u kojima nema svinjetine, oružja, alkohola, droge i dugih nedozvoljenih poslova, te da u tim pozajmicama nema kamata, nego podjele i dobiti i duga. Isti zakon je u ovom domu usvojen u aprilu 2005. godine, ali je oboren u Domu naroda.
Rasprava je začinjena primjedbama o islamizaciji i katolizaciji BiH, porukama koje ovaj zakon šalje, nejednakosti BiH sa drugim evropskim zemljama u kojima banke upražnjavaju ove principe.
Brankoviću za poskupljenja krivi građani
Na zastupničko pitanje šta će Vlada FBiH uraditi kako bi ublažila udar poskupljenja osnovnih životnih namirnica, premijer FBiH Nedžad Branković je kazao da Vlada nije iznenađena poskupljenjima i da je pokrenula opširne aktivnosti, ali da “građani ambijent prave euforičnim”.
“Poređenjem potrošačke korpe koja sadrži 53 proizvoda, utvrđeno je da su poskupljenja od dva do 2,5 posto, jer je najviše poskupio maslac koji u toj korpi participira sa 0,5 kg, i ulje koje participira sa 3,5 litara”, kazao je Branković. Dodao je da Vlada FBiH ima tekuće rezerve iz kojih može intervenisati nabavkom robe, ali i da koordinira aktivnosti s kantonima i da u naredni utorak imaju sastanak.