BANJALUKA, Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske (RS) Ranka Mišić objavila je danas početak programa “Hoćemo životni standard zaposlenih u zemljama EU” koji podrazumijeva da sindikat zajedno sa vlastima dogovori socijalne programe smanjenja siromaštva u RS.
Mišićeva je na konferenciji za novinare u Banjaluci rekla da je sindikat sa svojim partnerima dogovorio socijalne moduse, koje će predložiti zakonodavnoj i izvršnoj vlasti kako bi se smanjio broj siromašnih, kojih je danas u RS 25 odsto.
Ona je dodala da je projekat izradio Savez sindikata RS u partnerstvu sa 14 granskih sindikata i uz podršku Centra civilnih inicijativa.
Mišićeva je rekla da u RS ima 257 328 zaposlenih i 134 957 nezaposlenih, od kojih je veliki broj srednje starosne dobi, koji su žrtve procesa privatizacije i stečaja.
“Savez sindikata je bio pokretač donošenja programa za socijalno zbrinjavanje nezaposlenih radnika starosne dobi od 40 do 55 godina, ali sada je zbog stalnih stečajnih procesa potrebno donijeti zakon o socijalnom zbrinjavanju”, navela je Mišićeva.
Prema njenim riječima, u BiH i RS zadnjih godina donose se zakoni u skladu sa standardima EU, što do sada nije poboljšalo životni standard građana.
Mišićeva je rekla da se programom traži i izmjena i dopuna Zakona o doprinosima naročito zakonsko rješenje da se doprinosi uplaćuju na isplaćenu platu.
“U prijedlogu nacrta budžeta koji je utvrdila Vlada za iduću godinu, a koji treba da ide u parlamentarnu proceduru, očekujemo povećanje plata korisnika budžeta i očekujemo veća izdvajanja za ovaj socijalni program”, rekla je Mišićeva.
Ona je naglasila da je jedini način borbe protiv siromaštva otvaranje novih radnih mjesta i poštovanje zakona.
“U RS imamo generalno dobre zakone, ali imamo problem provodivosti tih zakona i rada onih koji su dužni da to kontrolišu”, rekla je Mišićeva i dodala da je sindikat više puta tražio uvođenje nulte stope poreza na dodatnu vrijednost na životne namjernice.
Ona je u Banjaluci 22. novembra najavila Drugu sindikalnu konferenciju “Više radnih mjesta, manje siromaštva otvara vrata u EU” na kojoj će biti prisutni svi oni koji su bitni u procesu vođenja socijalnog dijaloga odnosno kreiranja socijalne i ekonomske politike.