SARAJEVO, Predsjedavajući Odbora direktora Transparensi internešnela BiH Boris Divjak smatra da obraćanje u medijima ministra finansija Republike Srpske (RS) Aleksandra Džombića, povodom dopisa koji je Divjak uputio Džombiću, predstavlja napad koji nije primjeren demokratskim državama.
Divjak je najavio da će Transparensi internešnel BiH, kada mu bude dostavljen pisani odgovor ministra Džombića, odlučiti o preduzimanju daljih pravnih mjera.
“Duboko sam zaprepašten Vašim odgovorom na moj dopis, koji niste našli za shodno da nam uputite na adresu organizacije, nego ste ga objavili isključivo putem medija, tako da ni sada nismo upoznati o njegovom sadržaju u cjelini”, navodi Divjak u odgovoru upućenom medijima.
Divjak napominje da su mediji prenijeli “niz direktnih i individualizovanih napada na njega”, uz veoma teške optužbe u vezi sa njegovim ličnim integritetom i integritetom Transparensi internešnela BiH.
On navodi da je ministar Džombić, ukoliko smatra da se Transparensi internešnel BiH obratio na nenadležnu adresu organa javne uprave, prema Zakonu o slobodi pristupa informacijama dužan da o svom trošku dopis ove organizacije proslijedi nadležnom javnom organu i o tome obavijesti podnosioca zahtjeva.
“S obzirom na Vašu pravnu neinformisanost, čim primimo Vaš pismeni odgovor, preduzećemo neophodne dalje radnje da obezbijedimo ove ugovore i stavimo ih na uvid javnosti”, naglašava Divjak.
On je pozvao ministra Džombića da u odgovarajućoj televizijskoj emisiji, u programu uživo, sučele svoje argumente i prepuste javnosti da procijeni ko radi u interesu građana, a čije djelovanje sadrži protivzakonite elemente.
“Spreman sam da u bilo kom trenutku u emisiji javnih servisa iznesem argumente Transparensi internešnela BiH i postavim Vam sasvim konkretna pitanja, na koja već mjesecima ne dobijamo nikakve odgovore od Vašeg ministarstva i Vlade RS”, naveo je Divjak.
Ministar Džombić pozvao je 16. novembra Divjaka da lično pogleda dokumentaciju o privatizaciji naftne industrije RS i Rudnika i Termoelektrane /RiTE/ “Gacko” u Ministarstvu privrede, energetike i razvoja RS, uz prethodnu razumnu vremensku najavu.
U odgovoru na pismo u kome je Divjak zatražio od Ministarstva finansija RS informacije o ovoj privatizaciji, Džombić je istakao da sadržina Divjakovog pisma pokazuje da njegova namjera nije isključivo pribavljanje informacija, već promocija ličnih interesa i stavljanje u funkciju političkih pritisaka na Vladu RS.
Džombić je naveo da Ministarstvo finansija nije nadležan organ za dostavljanje takvih informacija i zaključio da je Divjak svojim otvorenim pismom pokazao ili da nije informisan, u šta sumnja, ili da prava namjera njegovog obraćanja nije dostavljanje tražene informacije.
Navodeći da Vlada RS nije potpisnik Ugovora o zajedničkom ulaganju koje se odnosi na Mješoviti holding “Elektroprivrede RS”, RiTE “Gacko” i ČEZ-a, Džombić je direktora Transparensi internešnela uputio na “Elektroprivredu RS” AD Trebinje.
Nevladina organizacija Transparensi internešnel BiH u pismu ministru Džombiću od 15. novembra zatražila je dostavljanje privatizacione dokumentacije za naftnu industriju RS i RiTE “Gacko”, jer smatra da je to jedini način na koji će biti uvjerena javnost da Vlada RS djeluje u javnom interesu.
U pismu se navodi da je Transparensi internešnel od početka aktivnosti Vlade RS na zaključenju ugovora o privatizaciji naftne industrije i RiTE “Gacko” upozoravao Vladu i nadležne institucije na odabir metoda privatizacije i na “evidentnu netransparentnost samog procesa i nedostupnosti ovih ugovora javnosti”.
“Upozoravali smo da sam metod direktne pogodbe pri privatizaciji najznačajnijih privrednih subjekata u vlasništvu države otvara ogroman prostor za sumnje u stvarne namjere Vlade, s obzirom da postoje transparentni načini za sprovođenje ovog procesa kojeg primjenjuju gotovo sve izvršne vlasti u svijetu”, navodi se u pismu.