LONDON, Ponovno sastavaljeni uređaj za razbijanje šifara “Kolosus” iz Drugog svjetskog rata, koji je razvijen da bi presretao poruke nacista, izgubio je u takmičenju sa modernim računarom u dešifrovanju kodirane radio-poruke.
Prema saopštenju britanskog “Muzeja računara” iz Bliči Parka, koji je i organizator takmičenja, ovo je prvi put da je “Kolosus” upotrebljen od kako je ratni premijer Velike Britanije Vinston Čerčil naredio da se unište ovi tajno proizvedeni uređaji.
Čerčil je strahovao da bi britanska nacionalna bezbjednost bila ugrožena ukoliko bi “iscurjeli” tehnički detalji ovog, za to vrijeme, supernaprednog uređaja.
Zanimljivo je to da je “Kolosusa” pobijedio računar iz Njemačke.
Softverski inžinjer iz Bona, Joakim Šut dešifrovao je poruku, koju je postavila mašina, koja je bila u upotrebi tokom nacističkog režima, “Lorenc” a radijski je emitovana iz njemačkog mjesta Paderborn.
Šutu je bilo potrebno dva sata da “razbije šifru” i to je bilo za sat i 35 minuta brže od “Kolosusa”.
Za razbijanje šifre Šut je koristio opremu amaterske radio stanice i kompjuterski program koji je on napravio specijalno za takmičenje.
Šut je odao počast “Kolosusu” i onima koji su ga koristili tokom Drugog svjetskog rata u britanskom centru za dešifrovanje, Bliči park izvan Londona, ističući da je njihov rad bio važan za Nijemce jer je “pomogao u skraćenju trajanja nacističke diktature”.
Međutim, “Kolosus”, koji je prvi uređaj na svijetu sa programom, nije bio dostojan protivnik njegovim elektronskim potomcima.
“Suprostavljati `Kolosusa` sa modernim kompjuterima možda malo i nije bilo fer”, napisao je Šut u tekstu objavljenom na njegovoj internet stranici.
“Kolosus” je okončao svoj zadatak za tri časa i 35 minuta.
“Izgubili smo razumjevanje za to koliko je bilo teško presretati signale, tumačiti ih i ubacivati u Kolosusa i nakon toga ih čitati. Protekla dva dana ukazala su nam koliko je to bio težak posao”, istakao je direktor Muzeja za kompjutere u Bliči parku, Endi Klark.
Stručnjacima je bilo potrebno 14 godina da koristeći ukradene dizajnerske planove i pprikupljene informacije od ljudi koji su pomagali u stvaranju originala, ponovo sastave “Kolosusa”l.
Obnovljenio kompjuter “Kolosus” i dalje će biti u funkciji kao eksponat muzeja.