BANJALUKA – Fabrika za obnavljanje guma “Protekt” iz Prijedora uskoro će biti ugašena, a njeni radnici ostati bez posla, nakon što je i drugostepeni sud presudio da imovinu preduzeća moraju predati u posjed hrvatske firme “Borovo” i Rudnika željezne rude Ljubija.
U “Protektu” su kazali da je banjalučki Okružni sud potvrdio odluku Osnovnog suda prema kojoj “Borovu” i RŽR Ljubija moraju predati skoro cijelu fabriku, presudivši da su te firme nosioci prava na nekretnine i pokretne stvari prijedorske firme po osnovu prijeratnih imovinskih odnosa. “Protekt” bi, po presudi, između ostalog, trebalo da preda proizvodnu halu, kotlovnice, proizvodne damper i kamionske linije, viljuškare, kancelarijski namještaj i pisaću opremu, pa čak i jedan digitron.
“‘Borovo’ se izjasnilo da nema namjeru ulagati u proizvodnju u stranoj državi, već da samo žele prodati imovinu. ‘Protekt’ se najvjerovatnije gasi, akcionari ostaju bez akcija, a 22 radnika bez posla”, opisao je predstojeću situaciju Milutin Savanović, vršilac dužnosti direktora tog preduzeća.
Iako preduzeće podnošenjem žalbe Vrhovnom sudu RS još vodi pravnu bitku za opstanak, Savanović kaže da je Upravni odbor fabrike donio odluku da sporna imovina bude mirno predata tužiocima koji su njen dio već prodali, a ostatak popisali za postupak preuzimanja. Prodati pogon za protektiranje je, kako navodi, poslije dvostruke preprodaje završio u rukama Italijana, koji su je prije petnaestak dana razmontirali i spremili za otpremu.
Mogućnost nastavka proizvodnje s postojećim mašinama ne postoji, pogotovo što je, kaže Savanović, njena knjigovodstvena vrijednost pet puta manja od visine dugova preduzeća.
Radnici preduzeća ističu da će oni u cijeloj situaciji izvući najdeblji kraj, gubljenjem posla i neriješenom situacijom u vezi s isplatom zaostalih plata i uplatom penzionog i socijalnog osiguranja.
“Mi smo na ledu, iako hoćemo da radimo”, kaže Milan Beslać, predsjednik Sindikata preduzeća.
Rukovodstvo “Protekta” ističe da su s Vladom RS, kao najvećim akcionarom firme, i RŽR Ljubijom, koja je u većinskom vlasništvu RS, pokušali dogovoriti opcije za nastavak proizvodnje, ali da su ti pregovori završeni neuspješno.
“Nemoguće je izvući fabriku iz ove situacije. U Vladi kažu da se po zakonu poslije isknjiženja imovine i nove procjene kapitala mora ići u likvidaciju”, kaže Savanović.
Preduzeće je za 6. decembar zakazalo sjednicu Skupštine akcionara kada će najvjerovatnije biti zapečaćena sudbina ovog nekada vrlo uspješnog kolektiva.