BEOGRAD,Guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić ocJenio je da će usvajanje budžeta za 2008. godinu značiti da će centralna banka morati da nastavi restriktivnu monetarnu politiku, da će imati visoke troškove za povlačenje viška novca sa tržišta, da obezbjedi jak kurs dinara i uvede visoke obavezne rezerve banaka.
Sve te mjere NBS imaće svoju cijenu, ali će rezultat biti monetarna stabilnost i stabilnost cijena, rekao je Jelašić, komentarišući Predlog zakona o budžetu za 2008. godinu na televiziji Enter.
Jelašić nije želio da komenariše zamjerke pojedinih članova Vlade povodom njegovih kritika na predloženi budžet, ali je podsjetio da se Vlada nije držala u potpunosti Memoranduma o budžetu i ekonomskoj politici za 2008. godinu usvojenog u julu ove godine.
NBS se pohvalno odredila prema memorandumu o budžetu, pošto je smatrala da je dobar, da će se naredne godine značajno smanjiti javna potrošnja, za 1,5 do dva odsto bruto društvenog proizvoda (BDP), kazao je on.
Nažalost, to se više nego prepolovilo i svelo na 0,8 odsto BDP-a), kazao je guverner i podsjetio da je memorandumom bilo planirano zamrzavanje sume nominalnih zarada, smanjenje subvencija, izdataka za materijlnu nabavku. “Nažalost, ništa od toga nismo videli u ovom budžetu”, primjetio je Jelašić i podsjetio da je za 2007. godinu bila planirana ukupna inflacija od 6,5 odsto, “a očito je da će biti mnogo viša” (procjena do kraja godine od devet, do 9,5 odsto).
Komentarišući najavljenu projekciju inflacije za narednu godinu od šest odsto, Jelašić je ukazao da je jedino što ide u prilog toj procjeni to da će se voditi restriktivna monetarna politika, a to znači da se i te kako računa na NBS da će restriktivnom politikom doprinjeti da dinar bude i dalje jak prema evru.
Jelašić je rekao da je moguće ostvariti inflaciju od šet odsto, rast BDP-a od šet odsto i istovremeno voditi restriktivnu monetarnu politiku. On je naglasio da će NBS uraditi svoj dio posla da kroz restriktivnu monetarnu politiku ostvari stabilnost cijena, a Vlada bi morala da mjerama fiskalne politike, preko poreza, akciza i carina odradi svoj dio posla da obezbjedi rast BDP-a, ali ne na uštrb rasta inflacije.