BEOGRAD, Vekna koju od brašna tipa 500 od 16. novembra budu umjesili pekari, umjesto dosadašnjih 29,5 koštaće 33 dinara. Prema rječima Momira Lazića, direktora “Klasa”, na poskupljenje su uticali rastuća cijena pšenice i brašna, a o korekcijama cijena ove osnovne životne namirnice trgovci su već obavješteni.
“Brašno se sada za velike proizvđače prodaje po cijeni od 26 do 28 dinara. Za manje proizvođače ono je još skuplje. Bilo je nemoguće, u izmenjenim tržišnim uslovima, veknu mesiti po staroj cijeni” potvrdio je Lazić za “Politiku” informacije koje već mjesec dana stižu do potrošača u Srbiji.
Prije petnaestak dana Lazić je najavio da je scenario poskupljenja nemoguće zaobići. Bez obzira na to što su predstavnici pekara i trgovci na sastanku sa Predragom Bubalom, održanom krajem avgusta, dogovorili da hljeb neće poskupjeti narednih godinu dana.
Tada je na intervenciju nadležnog ministarstva, umesto 33 dinara dinara, cijena hleba snižena na 29,5 dinara. Iako je od dogovora prošlo samo dva mjeseca, cijena brašna gotovo da je stigla cijenu hljeba u maloprodaji.
Kad su se pekari i trgovci dogovarali sa ministrom kilogram brašna prodavao se po cijeni od 20 do 22 dinara. Pekari ističu da ugovorena cijena više nije u granicama njihovih mogućnosti i da bi ukoliko nastave da rade po starom – pretrpjeli velike gubitke.
Informaciju o poskupljenju potvrdio je i Zoran Pralica, predsednik Unije privatnih pekara Srbije. Prema njegovim riječima, najveći industrijski pekari su pre petnaestak dana informisali trgovce o poskupljenjima, tako da potrošači mogu za sedam do deset dana da budu neprijatno iznenađeni.
“S obzirom na to da se cijena na tržištu formira slobodno, pekare u Srbiji će sigurno uzeti u obzir uslove na tržištu na kom posluju, ali će se voditi i sopstvenim poslovnim politikama. Imamo primjer iz Gornjeg Milanovca gde je cijena hleba 14,99 dinara. Ono što sam čuo je da će cijena hljeba biti između 35 i 40 dinara. Vjerujem da će negdj biti i jeftiniji”, istakao je Pralica.
Kako kažu pekari, u siromašnijim zemljama iz regiona, kao što su Makedonija i Bosna i Hercegovina, hljb je skuplji nego u Srbiji.