BEOGRAD,Zaposleni u pravosuđu Srbije obustavili su rad, zahtjevajući povećanje zarada, potpisivanje kolektivnog ugovora i izuzimanje pravosudne administracije iz Zakona o platama državnih službenika i namještenika.
U Okružnom sudu u Beogradu obezbeđen je minimum procesa rada na šalterima, kao i u sudskim predmetima koji ne trpe odlaganje i u kojima se optuženi nalaze u pritvoru, izjavila je portparol tog suda Ivana Ramić.
Minimum procesa rada obezbeđen je i u Prvom opštinskom sudu u Beogradu, a kako je rečeno, rad takođe nije obustavljen u pritvorskim predmetima krivično-pravne materije i parničnim u kojima je neophodno izricanje privremenih mjera.
Portparol Prvog opštinskog suda Tanja Bezmarević Janjić rekla je da su zaposleni u tom sudu radni dan uglavnom proveli u holu zgrade, a predviđeno je da obustava rada traje do srijede.
Svi službenici Drugog opštinskog suda u Beogradu bili su na radnim mjestima, ali je zbog protesta smanjen rad sudskih službi.
Okružni, Opštinski i Trgovinski sudovi u Novom Sadu radili su normalno, bez obustave, ali će u utorak biti organizovan minimum procesa rada, izjavio je predsjednik vojvođanskog odbora Sindikata zaposlenih u pravosuđu Zdravko Pranjić.
Pranjić je rekao da će minimum procesa rada biti organizovan i u srijedu, dok se ne vidi ishod razgovora sa nadležnima povodom zahtjeva sindikata zaposlenih u pravosuđu Srbije.
Predsjednica Sindikata pravosuđa Slavica Živanović rekla da predstavnicima tog sindikata još nije potvrđen tačan termin novog sastanka sa ministrima pravde, finansija i rada i socijalne politike, koji bi trebalo da bude održan u srijedu.
Ona je navela da je od 450 sudova u Srbiji, 400 obustavilo rad, a zaposlenima u sudovima u kojima su predsjednici zabranili protest, sindikat je preporučio da zatraže takvu odluku u pismenoj formi.
“Da je ispoštovan javni skup upozorenja, ne bi došlo do obustave rada”, rekla je Živanović i dodala da su problemi službenika u pravosuđu hronični, jer traju tokom tri mandata resornih ministara.
Sudski predmeti mogu da zastare, ali ne zbog nerada administracije, već zbog nosilaca pravosudnih funkcija koje vlada, pri tome, nagrađuje visokim zaradama, dok se administracija kažnjava, rekla je Živanović.