BEOGRAD, Ispunjene su sve pretpostavke da ovogodišnja stopa inflacije u Srbiji završi na 8,6 odsto, a postoje i indicije monopolskog ponašanja u privredi, što je uslovilo poskupljenje proizvoda, rečeno je danas na konferenciji za novinare beogradskog Instituta za tržišna istraživanja /IZIT/.
Direktor ovog instituta Milorad Kanjevac izjavio je da je inflacija u oktobru iznosila 0,6 odsto, a u odnosu na decembar 2006. godine dostigla je već 7,5 odsto.
Industrijska proizvodnja u prvih devet mjeseci ove godine porasla je za 4,7 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Spoljnotvgovinska razmjena za isti period povećana je za 38,1 odsto, dok je spoljnotrgovinski deficit povećan za 34,7 odsto.
Kanjevac je ocijenio da bi Srbija trebalo da uvozi samo ono bez čega ne može, jer je srpska ekonomija još slaba i ne može dobro da podnese liberalizaciju uvoza.
Spoljni dug Srbije krajem avgusta iznosio je 22,1 milijarde dolara, što je za 12,7 odsto više nego u istom periodu prošle godine, a najviše udjela u tom dugu od čak 61 odsto ima privatni sektor, privatne banke i preduzeća.
Ukupne devizne rezerve Srbije u septembru iznosile su 14,21 milijardi dolara i u odnosu na prošlu godinu za isti period veće su za 12,5 odsto.
Plate zaposlenih u septembru, u odnosu na isti mjesec prošle godine, realno su porasle za 16,2 odsto, ali to nije u skladu sa rastom proizvodnje, pa se i dalje više troši nego zarađuje, što utiče na rast inflacije.
Kanjevac je rekao da je dinar u septembru u odnosu na evro ojačao 1,3 odsto, ali da i dalje postoje tendencije jačanja dinara u odnosu na evro, što nije dobro, jer utiče na smanjenje izvoza, konkuretnosti srpske privrede i proizvodnje, kao i na povećanje nezaposlenosti.
Saradnik IZIT-a Saša Đogović ocijenio je da postoje indicije monopolskog ponašanje u privrednom sektoru Srbije, što je uslovilo poskupljenje proizvoda.
On je naveo da su pesimistične prognoze privrednih kretanja do kraja godine, navodeći da će i dalje biti izražen inflatorni pritisak, jačanje dinara, restriktivna kreditno-monetarna politika centralne banke.
Đogović je ocijenio da bi do poboljšanja situacije moglo doći početkom iduće godine, ali pod uslovom da se donese restriktivan državni budžet, koji će “skresati” javnu potrošnju.
Komentarišući najavu potpredsjednika Vlade Srbije Božidara Đelića da će se utvrditi koji su proizvodi u Srbiji skupi, Đogović je rekao da nije dovoljno verbalno zalaganje i da prevenstveno treba ojačati Agencije za zaštitu konkurencije.