BANjALUKA, Akademik Dragoljub Mirjanić rekao je danas na naučnom skupu pod nazivom ”Resursi Republike Srpske /RS/” da su izdvajanja za nauku u Srpskoj na niskom nivou i da iznose pola evra po glavi stanovnika, dok u Sloveniji iznose 165 evra.
Mirjanić je istakao da u RS ne postoji baza naučnih istraživača, da su pokidane veze sa industrijskim sektorom, te da je u prosjeku više od polovine doktora nauka starije od 45 godina.
On je naglasio da je potreban opšti aktivni plan širokog društvenog spektra za poboljšanja situacije u naučno-istraživačkom radu.
Pomoćnik ministra nauke i tehnologije RS Vinko Bogdan rekao je da je nezadovoljavajući sadašnji nivo saradnje univerziteta i privrede, čija će budućnost zavisiti od toga koliko i kako će eksploatisati univerzitete.
Bogdan je naveo da danas u svijetu znanje predstavlja vodeći ekonomski resurs i naveo modalitete pomoću kojih bi privreda i univerziteti mogli sarađivati.
Akademik Milorad Popadić apelovao je da se RS, putem svojih privrednih predstavnika, poveže sa dijasporom, jer od toga može imati značajne koristi, navodeći primjer Grčke, kojoj je prije tridesetak godina dijaspora dala veliki doprinos za ekonomski napredak zemlje.
Popadić je rekao da u dijaspori živi oko četiri miliona Srba, od čega deset odsto intiligencije, te da postoji veliki broj Srba u dijaspori koji su uspješni privrednici.
Naučni skup otvorio je akademik Rajko Kuzmanović, predsjednik Akademije nauka i umjetnosti RS, koja je organizator skupa, uz pomoć i podršku Ministarstva nauke i tehnologije RS.