Loš “tajming” takav je problem u ekonomskom razvoju Obale slonovače, da je ta zemlja uvela neobičan način da nagradi tačne ljude. Ko dokaže da može obaviti sve na vreme, osvojiće kuću, prenosi Rojters.
“Noć tačnosti” podržao je i predsednik te države Loren Gbagbo, pod sloganom “Vreme ubija Afriku, borimo se”. Organizatori se nadaju da će podići nivo svesti o propuštenim sastancima, prevozu ili drugim obavezama, i njihovom uticaju na produktivnost.
Pravni savetnik Narcis Aka, pobednik takmičenja “Noć tačnosti”, neobično je precizan oko dolaska na vreme, pa ga saradnici zovu “Gospodin belačko vreme”.
“Ponekad se osećam kao vanzemaljac, jer stalno saradjujem sa ljudima kojima je kašnjenje način života i uobičajena stvar” kaže on.
Narcis je osvojio najveću od devet ponudjenih nagrada, vilu vrednu 60.000 dolara.
“Teško je odrediti tačnu cenu kašnjenja u ekonomiji jedne zemlje, ali jasno je da ono košta. Ne bi trebalo da sopstvenu nesposobnost koristimo kao izgovor” rekao je on nakon ceremonije u subotu.
Organizatori su sproveli niz nenajavljenih provera na radnim mestima 30 nominovanih zaposlenih. Lansiran je i vebsajt, na kojem saradnici mogu da pohvale ili izvrgnu javnom ruglu svoje kolege.
“Dolazak na vreme je retkost. To je toliki problem, a svi su navikli na njega” kaže Abu Zunglas, koji čeka mušterije na časovničarskom štandu u Abidžanu.
Bivši premijer Alasan Kvatara napustio je vladu pre više od decenije, pa ipak ljudi i dalje pričaju o njegovoj navici proveravanja javnih zaposlenika, koja mu je donela jednak broj obožavatelja i neprijatelja.
U prestonici vlada mišljenje da su nestrpljivi taksisti najsvesniji poslovice “vreme je novac”. Oni svakodnevno pokušavaju, kao i u drugim gradovima, da što više vožnji “strpaju” u relativno kratke smene.
“Žurimo da ostavimo jednu mušteriju, i pokupimo drugu, kako bi smo zaradili. Jako je stresno kada neko kasni” kaže taksista Adama Sangare.