ISTOČNO SARAJEVO – I treći tender za rušenje bespravno izgrađenih objekata na olimpijskoj planini Jahorini je propao, jer se ponovo niko nije javio na njega.
Snježana Bjelaković, načelnik Odjeljenja za inspekcijske poslove grada Istočno Sarajevo, kazala je da je ovo odjeljenje donijelo odluku o rušenju 21 bespravno sagrađenog objekta na Jahorini. Dodaje da su zbog bespravne gradnje podnijeli i prekršajne i krivične prijave.
Bjelaković kaže da ne zna zbog čega se niko ne javlja na tender, pa ni KRO “Rad”, kojoj je ranijom odlukom Skupštine grada dodijeljeno 10.000 KM za obavljanje tog posla. Dodaje da je ta firma vratila novac gradu, ali da ne zna zašto je odustala od posla i prijave na tender.
Bjelaković kaže da Regulacioni plan za Jahorinu nije mijenjan od 1984. godine, ali dodaje da svi hoteli, restorani i drugi ugostiteljski objekti sagrađeni na Jahorni poslije posljednjeg rata imaju urbanističke saglasnosti i građevinske dozvole. Kaže da je sve legalozovano na jahorinskom zemljištu koje pripada Trnovu, jer je tamo urađen novi regulacioni plan, dok to nije slučaj s Palama.
Goran Vujičić, načelnik Odjeljenja za urbanizam u opštini Trnovo, koja je vlasnik dijela jahorinskog zemljišta koje gravitira toj opštini, kaže da niko ne smije da se javi na te tendere zbog straha od moćnika.
“Zna se da samo moćni ljudi imaju objekte na Jahorini i da niko ne smije da dira njihovo, pa ni zakon. S druge strane, poznata je sprega pravosuđa i kriminala, pa ne treba da čudi što bezakonju na Jahorini niko ne može da stane ukraj”, kaže Vujičić.
Smatra da je rješenje jedino u tome da na teren izađe republička inspekcija i da direktno naloži izvršenje odluka o rušenju.
Slobodan Savić, načelnik opštine Pale, rekao je da red u toj oblasti otežava to što nadležnost nad inspekcijskim poslovima u opštini Pale ima građevinska inspekcija Grada Istočno Sarajevo.
“Mi smo tražili da ti objekti budu porušeni s obzirom da nisu legalni. Preduzeće ‘Rad’ nam je vratilo pare koje smo im dali jer, navodno, ni oni nisu mogli to da obave”, kaže Savić.
“Zvanično je divlja gradnja obustavljena, ali se uvijek ponešto uradi noću”, dodao je on.
I Danilo Krsmanović, načelnik Odjeljenja za urbanizam u opštini Pale, svu odgovornost prebacuje na inspekcijske organe grada.
“Preduzeće ‘Projekt’ iz Banjaluke, kad je riječ o objektima koji su na strani opštine Pale, završava novi regulacioni plan, a usvojen je i Master plan. To bi trebalo da bude osnova za regulisanje i svođeneje te situacije na Jahorini u legalne okvire”, kaže Krsmanović.
Petar Marinković, predsjednik OO SNSD-a, kaže da je SNSD 2000. godine pokrenuo inicijativu da se Jahorina sačuva od bespravne gradnje.
“Do sad nismo na tu temu uspjeli ništa uraditi, jer je aktuelna vlast čak i podsticala bespravnu gradnju na Jahorini. I sam gradonačelnik je javno reako da ne može da učini mnogo na tom planu, jer rukovodstvo opštiune Pale daje zeleno svjetlo nekima da bespravno grade na Jahorini”, kaže Marinković.
Dodaje da rukovodstvo opštine ima namjeru da nezakonito, preko Master plana i regulacinog plana, legalizuje svu bespravnu gradnju na Jahorini.
“Zbog korupcije i naopako napravljenog sistema, građanin ne zna kome da se obrati. Isključivi krivci za to su rukovodstva Skupštine grada Istočno Sarajevo i opštine Pale”, kaže Marinković.
Odgovor nadležnih iz Gradske uprave nismo dobili, jer je Radomir Kezunović, načelnik Istočnog Sarajeva, rekao da nema vremena da daje izjave.
Olimpijska planina Jahorina godinama je napadnuta divljom gradnjom. Bespravni graditelji šire se ka skijaškim stazama, parking prostorima i mjestima koja mogu uništiti osnovnu namjenu ove olimpijske planine, a to je da ostane skijaški centar.
Krađa struje i boravišnih taksi
U Opštinskom odboru DNS-a u Palama kažu da se na Jahorini vrši i opšta krađa struje.
“Umjesto priključene tri faze, mnogi su plaćali struju samo po jednoj fazi. Za to se ne mogu optužiti korisnici, nego nadležni. Samo privremeno kažnjen je jedan inkasant, iako su gubici bili ogromni”, kažu i dodaju da je slična situacija i s naplatom turističkih boravišnih taksi.
Ističu da se turistima one naplaćuju, ali da novac ne stiže u Turistički savez. Kažu da Olimpijski centar za sezonu na ime tih taksi uplaćuje svega 25.000 KM, dok dnevno samo za ski-pasove naplati oko 70.000 KM. Nezavisne novine