BANJALUKA, Komesar EU za nauku i istraživački rad Janez Potočnik izjavio je da će EU u narednih sedam godina za naučno-istraživačke programe izdvojiti 54 milijarde evra i da pravo na ova sredstva imaju zemlje članice, kao i potencijalne članice Unije.
On je rekao da su sve zemlje zapadnog Balkana već zatražile članstvo u ovom programu, dodajući da je taj program otvoren za sve, ali da zainteresovane zemlje za to moraju platiti ulaznice.
“Jedini problem kada je u pitanju BiH jeste da su sredstva za nauku i obrazovanje raspoređena od države do nižih nivoa vlasti.Uslovi su bili da za početak BiH dobije 80 odsto rabata, što znači da će platiti samo 20 odsto onoga što većina država plaća”, pojasnio je Potočnik.
On je naglasio da BiH u nekim područjima ima kapacitete za ispunjavanje uslova za pristupanje ovom programu, ali da u većini područja nema, dodajući da je važno da se u BiH napravi strategija razvoja naučno-istraživačkog rada i donese zakon o nauci.
Potočnik je, odgovarajući na pitanje da li je formiranje ministarstva nauke na nivou BiH potrebno da bi se realizovali projekti iz programa EU koji se odnose na naučno – istaživački rad, rekao da je za EU najvažnije da ima jednu adresu za pregovore i razgovore o svim programima i politikama, a kakao će to biti unutar zemlje podijeljeno – to nije njihov posao.
“EU neće razgovarati sa 14 adresa”, rekao je on i naveo da mnoge članice EU imaju različito unutrašnje uređenje, ali da u svim zemljama “mora postojati jedan koji može govoriti u ime svih”, rekao je Potočnik u intervjuu za Nezavisne novine.