BEOGRAD, Tokom 2006. građani Srbije su od rođaka i prijatelja iz inostranstva dobili više od tri milijarde dolara ili oko 400 dolara po stanovniku. Nažalost, državna strategija za korišćenje tog novca ne postoji i on se uglavnom koristi za popunjavanje rupa u kućnom budžetu, odnosno završava u potrošnji.
Srpska dijaspora svake godine „upumpava“ u maticu milijarde dolara, a ta suma se poslednjih godina uvećava. Na „Vidovdanskim danima dijaspore“ guverner NBS Radovan Jelašić je izjavio da su doznake dijaspore jedan od ključnih stubova makroekonomske stabilnosti zemlje, te da je njihov iznos u 2006. dostigao polovinu ukupnog srpskog izvoza. Tom prilikom Jelašić je upozorio na to da strateški plan korišćenja tih sredstava i njihovog planskog ulaganja u veće investicione projekte ne postoji. Sredstva od doznaka uglavnom se koriste za pokrivanje osnovnih životnih troškova i podizanje životnog standarda primalaca i nisu uključena u štednju i ekonomski razvoj zemlje.
Procjene Međunarodnog monetarnog fonda govore da novac poslat građanima iz inostranstva čini oko 10 odsto bruto društvenog proizvoda Srbije, po čemu je Srbija u samom svjetskom vrhu, a veće učešće doznaka imaju samo afričke zemlje. To, međutim, ne znači da iz dijaspore stiže previše novca, nego da se u Srbiji premalo proizvodi, zaključak je MMF-a. Sličan je i zaključak studije Svetske banke koja konstatuje da, i pored zamašne sume koju šalju putem doznaka, Srbi iz svijeta i dalje malo investiraju u otadžbini. Iako se procjenjuje da na računima ima više od sto milijardi dolara, srpska dijaspora u privredu matice poslednjih je godina investirala tek nekoliko desetina miliona evra. S druge strane, strategija za podsticanje stranih ulaganja, koju je usvojio srpski parlament, ne sadrži nikakve posebne mjere za privlačenje kapitala naših ljudi iz inostranstva. Otuda NBS i ministarstva za dijasporu i za ekonomske odnose sa inostranstvom poslednjih meseci pokušavaju da naprave strategiju koja bi pomogla da se novac iz dijaspore troši na produktivniji način i u većoj mjeri usmjeri u privredne tokove. izvor: Blic