PODGORICA, Na tender za izradu idejnog rješenja za gradnju hidroelektrane na Bilećkom jezeru, ponude je dostavilo pet kompanija – saopštilo je Ministarstvo za ekonomski razvoj Crne Gore.
Ponude su dostavili konzorcijom nikšićke kompanije “Tei-mont” i Instituta “Jaroslav Černi” iz Beograda, zatim beogradski “IK konsalting i projektovanje”, kao i “Energoprojekt-hidroinženjering”, “Poiri enerdži” iz Beča i podgorički Građevinski fakultet.
Tender za izradu idejnog rješenja valorizacije 40 odsto voda Bilećkog jezera raspisan je početkom jula, a dostavljene ponude su otvorene u četvrtak, nakon čega će u roku od 30 dana biti donesena odluke o dodjeli ugovora.
Predstavnici Vlade smatraju da bi izgradnjom hidroelektrane na Bilećkom jezeru bio značajno ublažen deficit električne energije u Crnoj Gori, koja ima pravo na potencijal Bilećkog jezera, jer se sa njene teritorije potiče 42 odsto ukupne jezerske vode.
Prema dokumentaciji crnogorske Elektroprivrede postoji više načina da se voda Bilećkog jezera koristi za potrebe Crne Gore, među kojima je i izgradnja hidroelektrane “Boka”, najvjerovatnije privatno-javnim partnerstvom.
Za izgradnju te hidroelektrane postoji više varijanti, od kojih prva podrazumijeva da se voda iz Bilećkog jezera prevede u Grahovsko i koristi njen pad. Druga je da se prokopa tunel od Risna do Bilećkog jezera, a za proizvodnju struje koristi pad, dok treća predviđa da se dio njegove vode prevede u Slano jezero kako bi ga koristila Hidroelektrana “Perućica”.
Bilećko jezero pripada slivu rijeke Trebišnjice, a u bivšoj SFRJ postajali su planovi da se na tom prostoru izgradi sedam elektrana sa pet akumulacija.
Trenutno na tom prostoru postoje četiri elektrane, od kojih dvije “Trebinje 1” i “Trebinje 2” i “Čapljina” pripadaju BiH, dok hidrocentralu “Dubrovnik” koristi hrvatska Elektroprivreda.
Godišnja proizvodnja te četiri elektrane iznosi 2,7 gigavat časova električne energije, što iznosi više od 90 odsto proizvodnje struje u Crnoj Gori.