PODGORICA, – Mađarska investiciona kompanija “Trigranit” spremna je da u Crnu Goru uloži sedam milijardi evra i učestvovaće na više važnih tendera za dobijanje posla, saopštio je direktor te kompanije za jugoistočnu Evropu Džordz Bobvoš.
On je izjavio da je “Trigranit” spreman da uloži tako veliku investiciju u Crnu Goru jer vjeruje da je to država koja će, pored Srbije, u narednoj deceniji ostvariti takav ekonomski razvoj kakav druge zemlje ostvaruju generacijama.
“Trigranit” je zainteresovan za izgradnju ekskluzivnog turističkog naselja na Velikoj plaži u Ulcinju i gradskog centra “Milenijum” u Podgorici, kao i investicije na drugim lokacijama na Crnogorskom primorju i Skadarskom jezeru.
Ukoliko dobije te poslove angažovaće 300 crnogorskih preduzeća i otvoriti 70.000 novih radnih mesta, rekao je Bobvoš za “CG Ekonomist”.
Prema zvaničnim podacima, u Crnoj Gori je trenutno zaposleno 154.000 ljudi, a bruto-nacionalni dohodak iznosi 1,54 milijarde evra.
Bovaš je ocenio da je Crna Gora na prekretnici, na kojoj odlučuje da li će krenuti putem ubrzanog razvoja, nastaviti privlačenje stranih investicija i postati drugi Monako, ili će sujeta domaćih monopolističkih lobija, naviklih na povlastice, ostati na sadašnjem nivou.
On je najavio da ta kompanija najveće projekte planira na crnogorskoj obali, ali da je velika investicija od oko 220 miliona evra predvidjena za izgradnju gradskog centra “Milenijum” u Podgorici.
“Trigranit” takodje planira gradnju ekskluzivnog turističkog naselja na ušću Bojane, na ulcinjskoj rivijeri, koji podrazumijeva uslove za vrhunski masovni turizam i praćenje svjetskih trendova u arhitekturi.
Bobvoš je ocijenio da je privatni projekat kanadskog biznismena Pitera Manka, koji na prostoru nekadašnjeg Vojno-tehničkog remontnog zavoda “Sava Kovačević” u Tivtu planira izgradnju marine za mega jahte i luksuznog turističkog naselja sa svim pratećim sadržajima, jedan od najinteresantnijih u Evropi.
Mank je jedan od akcionara “Trigranita”, a vlasnici su SSandor Demijan iz Budimpešte, britanski milioner Natanijel Rotšild i prvi čovek OTP Banke Šandor Čanji.