BANJALUKA – Generalni direktor “Elektroprivrede” Republike Srpske Luka Petrović rekao je da sistem “Elektroprivrede” i dalje ima mogućnost da održava niže cijene električne energije nego u okruženju, ali da je hidrološka situacija i u ovoj godini u Srpskoj nepovoljna.
Petrović je izjavio je juče na sastanku sa predsjednikom Vlade Srpske Radovanom Viškovićem analizirano stanje u “Elektroprivredi” Srpske, koja u svom sastavu ima pet proizvodnih i pet distributivnih preduzeća.
On je naveo da tokom hidroloških nepovoljnih godina “Elektroprivreda” mora kupovati električnu energiju, a kada je hidrološki povoljna godina, kao što je to bila 2023, onda se ostvaruju finansijski plusevi.
“Onu energiju koju kupimo ne uspIjevamo prefakturisati građanima i privredi Srpske. Električna energija je resurs Srpske koji mi nismo nagradili kvalitetnom cijenom. Cijena za građane je 77,7 KM za 1.000 kilovat-časova električne energije, za privredu je ta cijena oko 148 KM”, rekao je Petrović i dodao da su ove cijene u okruženju mnogo veće.
On je naveo da će biti napravljen set zaključaka koji će Vlada razmatrati i dodao da su vidljive potrebe za racionalizacijom svih vrsta troškova u sistemu “Elektroprivrede”.
“Važno je da moramo pokretati samo one investicije od kojih ćemo dobijati povećanje pogonske spremnosti, smanjenje distributivnih gubitaka i povećanje proizvodnje električne energije”, rekao je Petrović.
On je dodao da su sva sredstva koja se dobiju od prodaje električne energije usmjerena isključivo u proizvodna preduzeća.
“Ostatak sredstava, do kojih možemo doći samo ako je hidrološki povoljna godina, onda se usmjerava u investicije”, rekao je Petrović.
On je dodao da je vidljivo da je u narednim godinama potrebna veća pažnja termoelektranama, jer su one stare 40 godina, a određene bolje zone rudnika iskorištene.
“Imamo lošiji kvalitet uglja od onog kakav je bio. Imamo manju kaloričnu moć, a to znači manju proizodnju električne enrgije. Ove godine planirano je da Termoelektrana `Gacko` obavi kapitalni remont u trajanju od 100 dana. Ta termoelektrana je u postupku izgradnje sistema za prečišćavanje uglja”, rekao je Petrović.
Kada je riječ o hidroelektranama, Petrović je podsjetio da “Hidroelektrane na Trebišnjici” investiraju u projekat Hidroelektrana “Dabar”, a “Hidroelektrane na Drini” u projekat u “Hidroelektrana na Bistrici”.
“Ti poslovi su prilično poodmakli”, poručio je Petrović.
On je dodao da je za “Hidroelektrane na Vrbasu” prošla godina bila izuzetno nepovoljna.
“Standardna cijena u `Bočcu` je oko 55 do 57 KM, a u 2024. godini ta cijena je bila 101 KM po megavat-času proizvedene električne energije, a to je značilo i drastično suvencionisanje od matičnog preduzeća da bi `Bočac` uopšte bio stabilan”, rekao je Petrović.
On je naveo da sistem “Elektroprivrede” Srpske i dalje ima mogućnost da održava niže cijene električne energije nego u okruženju.
Petrović je naveo da je u FBiH cijena električne energije za privredu 90 evra po megavat-času, a u Srpskoj 75 evra.
“Cijena za građane je oko 39 evra po megavat-času, a u Crnoj Gori više od 50 evra, a u Srbiji od 50 do 200 evra po megavat-času”, rekao je Petrović.
On je naveo da su građani Srpske u januaru ove i decembru prošle godine koristili 20 odsto više elekrične energije.
“U tim mjesecima imali smo izuzetno velike uvoze električne energije, dnevno se uvozilo od milion i po KM do dva miliona KM i to po cijenama od 180 do 250 evra po megavat-satu”, rekao je Petrović.
On je naveo da je i u ovoj godini loša hidrologija u Srpskoj.
“Kada to saberemo u nekoj tržišnoj vrijednosti mogu da kažem da je to oko 150 miliona KM minusa u sistemu `Elektroprivrede Srpske`”, rekao je Petrović.
On je dodao da, ukoliko se hidrološka situacija ne popravi u narednom mjesecu, električna energija će morati da se kupuje po mnogo većoj cijeni.
Direktor Rudnika i termoelektrane “Gacko” Maksim Skoko rekao je da je današnji sastanak u Banjaluci sa predsjednikom Vlade Srpske Radovanom Viškovićem bio jako pozitivan i koristan, te da su učesnici prepoznali važnost termoelektrana.
Skoko je naveo da su učesnici sastanka prepoznali i to da je u posljednja tri do četiri mjeseca RiTe “Gacko” bio najveći snabdjevač električnom energijom u Srpskoj, te da je radio stabilno.
“Da bismo nastavili sa tim radom izuzetno je važno da ovogodišnji planirani kapitalni remont, koji počinje 1. juna, a traje 100 dana, bude urađen kvalitetno kako bi pogonska spremnost Termolektrane i dalje bila na zavidnom nivou”, rekao je Skoko novinarima nakon sastanka.
On je ukazao da je loš kvalitet uglja trenutno glavni izazov RiTe “Gacko”.
Prema njegovim riječima, značajno veću proizvodnju omogućio bi sistem za prečišćavanje uglja, kada bude izgrađen.
“Njegova instalacija očekuje se za oko godinu dana. Na taj način bi se prevazišao problem lošeg kvaliteta uglja”, rekao je Skoko.
Direktor “Hidroelektrana na Vrbasu” Goran Milanović rekao je da su, uprkos prošlogodišnjoj lošoj proizvodnji, imali pozitivan rezultat poslovanja.
“Nama je osnovni problem što nemamo adekvatno praćenje od matičnog preduzeća, to su naši interni odnosi. Ono što mi fakturišemo ne dobijamo nazad”, rekao je Milanović.
Sastanku sa premijerom Republike Srpske prisustvovao je generalni direktor “Elektroprivrede” Srpske Luka Petrović, predstavnici pet proizvodnih preduzeća iz energetskog sektora Srpske, te predsjednici nadzornih odbora u tim preduzećima. Srna
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Gospodine Luka Petroviću moram da Vas demantujem što se odnosi na hidroelektranu Bočac da ste vi vršili subvencionisali da bi Bočac bio stabilan jer nije istina teba navesti da naše preduzeće potražuje oko 53 miliona KM od matičnog ,sprečili ste sve investicije ali radno osoblje na održavanju i eksplotaciji uspjeva da održi hidroelektrnu u 100% pogonskoj spremi .
Izjava g.Petrovića da je struja najjeftinija u regionu ukazuje na mogućnost novog poskupljenja nažalost
Zbog loših rezultata u poslovanju preduzeća za 2024 godinu, gospodin Petrović treba da bude smijenjen kao i njegovi najuži saradnici koji su došli bez igdje ičega a sad imaju luksuzna auta i solarne elektrane.
Ukoliko se dokažu sve malverzacije koje je dotični radio po hitnom postupku u pritvor uz oduzimanje sve nelegalno stečene imovine.
Puno on pametuje u ovom članku , samo se pitam šta da mi građani ne platimo račun za struju za jedan mjesec, da li bi nam se tolerisala takva opstrukcija javnih preduzeća, kao što se ovim u ERS godinama toleriše kriminal.
Zar se nismo borili za jednakost i demokratiju ?
Gospodine Petroviću, da li je štednja plaćanje usluga reklamiranja Elektroprivrede 700.000 KM? Elektroprivreda RS treba akcionarima (Republici Srpskoj i malim akcionarima) da isplati godišnje minimum 100 miliona maraka dividende. Ako ne znate upravljati, sklonite se i pustite stručne i savjesne ljude da upravljaju EP.
Ma koga ovaj farba
…On je dodao da, ukoliko se hidrološka situacija ne popravi u narednom mjesecu, električna energija će morati da se kupuje po mnogo većoj cijeni….
Ovo izjava nedvosmisleno govori da će struja opet da poskupi, sa tim lopovom što prije završiti priču, je li narod pao s Marsa , šta se ovdje dešava
Racionalizacija svih troškova u ERS…dok razni “prointeri” ne pronađu model i otvore nove račune?!
Bruka šta ovaj priča. Kod nas je cijena uvijek bila niža u odnosu na okruženje zato što su kod nas plate niže. Samim tim EPRS ima manje troškove u odnosu na okruženje. Čak je ranije stepen naplate bio mnogo manji nego danas. I nije bilo problema. Trebao je doći Petrović da to sve opljačka i da sada priča o racionalizaciji. Ovo je moguće samo kod i samo sa ovakvom vladom. Višković traži odgovornost Nadzornog odbora.Sada je kriv Nadzorni odbor,a nije Petroivć koji je donosio sve odluke.