DOBOJ – U Doboju su potpisani sporazumi o poslovno-tehničkoj saradnji između Saobraćajnog fakulteta Univerziteta Istočno Sarajevo i kompanije “X-ekspres” iz Banjaluke, koji predviđa da se na osnovu naučnog proračuna, a prema potrebama krajnjih korisnika odaberu najpovoljnije lokacije za postavljanje paketomata u BiH i izvrši racionalizacija troškova.
Sporazum su potpisali dekan Saobraćajnog fakulteta Miroslav Kostadinović i direktor kompanije “X-ekspres” Miodrag Jovanović, a realizuje se u okviru projekta “Razvoj lokacijskog modela za instalaciju paketomata kao bitan faktor održivosti siti logistike”, koji sufinansira Ministarstvo za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske.
Nosilac projekta je Saobraćajni fakultet iz Doboja, a vanredni profesor Željko Stević rekao je novinarima da će primjenom naučnih alata doći do adekvatnih lokacija za postavljanje paketomata u cilju racionalizacije troškova “X-ekspresa”, a s druge strane smanjivanje broja dostavnih vozila pozitivno će uticati na životnu sredinu.
“Kada je u pitanju područje BiH i svih 17 distributivnih područja kompanije `Iks -ekspres` imamo 500 potencijalnih lokacija, a u planu je da se postavi ukupno 100 paketomata”, izjavio je Stević.
On kaže da je rok za realizaciju 24 mjeseca od dostave sredstava Ministarstva za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje koje se očekuje u aprilu.
“Ovaj je projekat u inicijalnoj fazi. Mi smo uradili pilot istraživanje za distributivni centar u Banjaluci”, izjavio je Stević.
Direktor kompanije “X-ekspres” Miodrag Jovanović očekuje benefite od povezivanja sa naučnom zajednicom u cilju izbora optimalnih lokacija za postavljanje njihovih paketomata na području BiH, s ciljem da unaprijede svoje usluge krajnjim korisnicima, a preduzeće izvrši kadrovsku optimizaciju po distributivnim centrima.
On je pojasnio da paketomat predstavlja samouslužno sredstvo koje omogućava korisnicima da u toku 24 časa samostalno predaju ili preuzmu pošiljku.
“U Doboju gradimo i logistički centar i omogućićemo studentima da koriste iskustva za izradu seminarskih i diplomskih radova, kao i mogućnost da se zaposle”, izjavio je Jovanović.
Prije potpisivanja ovog sporazuma prisutnim je predstavljen projekat “Razvoj lokacijskog modela za instalaciju paketomata kao bitan faktor održivosti siti logistike”.
Na realizaciji ovog projekta angažovana su i četiri studenta, među njima i student četvrte godine Medina Fetić koja smatra da je ovo dobar način da teorijska znanja primijene u praksi i steknu nova iskustva.