ZAGREB – Cijena kafe arabike porasla je za 34 posto u posljednjih mjesec dana, dostigavši historijski rekord. Istovremeno, robusta je poskupjela za 23 posto.
Već prethodne godine cijene su zabilježile značajan rast. Robusta je skoro udvostručena, dok je arabika poskupjela za čak 86 posto. Na turbulentna dešavanja na međunarodnim tržištima najviše utiču vremenske prilike, geopolitičke okolnosti i berzanske špekulacije, navodi se u najnovijem izvještaju hrvatske prehrambene multinacionalne kompanije Atlantic Grupa, vlasnika brenda Barcaffe.
Faktori koji oblikuju tržište kafe
„Faktori koji su uticali na cijene sirove kafe u 2024. godini nastaviće da negativno utiču na poslovanje cijele industrije i u 2025. godini. Već dvije godine zaredom slabije berbe robuste uzrokuju nestašicu ove sorte na tržištu. Potražnja je premašila ponudu, što je dovelo do značajnog skoka cijena“, navodi se u izvještaju.
Prvi put u istoriji, robusta je 2024. godine premašila cijenu arabike, upozorava Atlantic Grupa.
„Procjene iz Vijetnama govore da će nova berba robuste biti još slabija od prethodne, pa se očekuje nastavak trenda nestašice robuste na tržištu. Stoga je malo vjerovatno da će cijene pasti u narednom periodu“, dodaju iz kompanije.
Nestašica arabike mogla bi se produbiti do sredine 2026. godine, što je već aktiviralo špekulativne fondove za dodatna ulaganja na berzi i dodatno podiglo cijene, zaključuje Atlantic Grupa, prenosi Bankar me.
Evropski proizvođači izloženi dodatnim troškovima
Pored globalnih faktora, proizvođači iz Evropske unije suočeni su s dodatnim troškovima. Kafa proizvedena u skladu sa zahtjevima Evropske uredbe o proizvodima koji ne uzrokuju krčenje šuma (EUDR) postiže znatno više prodajne cijene na svjetskim tržištima, navodi Atlantic Grupa.
Iako je primjena EUDR regulative odložena za početak 2026. godine, većina evropskih proizvođača, uključujući Atlantic Grupu, već se obavezala na kupovinu sirove kafe sa EUDR sertifikatom, što je dodatno podiglo cijenu sirove kafe.
„Gotovo je sigurno da će nova berba u Brazilu sredinom 2025. godine biti manja od prošlogodišnje, što će dovesti do novog disbalansa između ponude i potražnje. Nestašica arabike mogla bi trajati do sredine 2026. godine, što će nastaviti da podstiče špekulacije na berzi i podizanje cijena“, navodi Atlantic Grupa.