BANJALUKA – Radnici preduzeća “Dep-ot” danas su se okupili na protestu ispred Gradske uprave u Banjaluci, usljed neslaganja sa presudama u sporu sa preduzećem “Čistoća”.
Naime, od 10.30 do 13 časova organizovana je i blokada odlaganja otpada na deponiji u Ramićima, pišu Nezavisne novine.
Spor između “Čistoće” i “Dep-ota” traje nekoliko godina, a prema pravosnažnoj presudi, “Dep-ot” ima rok do kraja mjeseca da lokaciju na kojoj otpad odlaže osam lokalnih zajednica preda u posjed “Čistoće”.
Podsjećamo, “Dep-ot” su kao preduzeće 2003. godine osnovali grad Banjaluka i sedam lokalnih zajednica (Gradiška, Laktaši, Srbac, Prnjavor, Čelinac, Kotor Varoš i Kneževo), pri čemu je deponija dobila regionalni karakter, a upravo ova deponija postala je višegodišnji problem bez rješenja.
Radnici su ispred Gradske uprave došli sa transparentima, i pozivaju gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića da izađe.
Predsjednik sindikalne organizacije “Dep-ota”, Darko Knežević, istakao je da je preduzeće dovedeno pred svršen čin i da su im nakon četiri godine pokušaja pregovora vrata Gradske uprave i dalje zaključana.
“Mi danas imamo dva zahtjeva – da gradonačelnik pozove vlasnika ‘Čistoće’ i upravu ‘Depota’ na sastanak, te da se održi vanredna skupština sa samo jednom tačkom dnevnog reda: Sudbina ‘Dep-ota’”, poručio je Knežević.
Sporne sudske odluke nalažu da “Dep-ot” mora napustiti zemljište do 22. februara, ali i da preduzeće “Čistoći” duguje oko 2 miliona KM. Knežević upozorava da bi izvršenje presude moglo dovesti do paralize odlaganja otpada u Banjaluci i regiji.
“Ako ‘Dep-ot’ izađe iz posjeda, odlaganje otpada više neće biti moguće jer ‘Čistoća’ nema potrebne dozvole ni infrastrukturu“, naglasio je Knežević, dodajući da su u preduzeće do sada uložena značajna sredstva u sisteme prečišćavanja i ekološke standarde.
Iako za sada generalna blokada deponije nije u planu, sindikat najavljuje mogućnost generalnog štrajka ukoliko se njihovi zahtjevi ne uzmu u obzir.
Zahtjev za štrajk biće predat poslodavcu, a rok za njegovo rješavanje je deset dana.
“Ne borimo se ovdje za političke interese, već za radna mjesta i stabilnost cijelog sistema upravljanja otpadom”, poručio je Knežević.
Pred radnike su izašli predstavnici Gradske uprave na čelu sa menadžerom grada, te ih pozvali na sastanak, pa su uprkos odbijanju što gradonačelnik nije izašao pred njih, predstavnici sindikata ušli na razgovor, koji je trajao pet minuta i predali svoje zahtjeve. Nezavisne novine