BANJALUKA – Banjalučki advokat Dario Sandić prijavio je Okružnom javnom tužilaštvu u Banjaluci direktora Elektroprivrede Republike Srpske Luku Petrovića, te NN lica u zaposlena u ERS -u, Regulatornoj komisiji za energetiku i Ministarstvu energetike i rudarstva zbog sumnje u brojna krivična djela, između ostalog, i krađu struje.
U prijavi se navodi da su oni od marta 2022. godine do januara ove godine onemogućili i spriječili zaključenje ugovora o snabdijevanju električnom energijom sa kupcima – proizvođačima (prosumerima) iz Republike Srpske.
Od njih su, kako Sandić tvrdi, preuzeli proizvedenu električnu energiju, ali nisu viškove te energije nisu obračunali niti su na računima iskazivali saldo energetskog ili monetarnog kredita na početku i kraju mjeseca te su ih na taj način oštetili za iznos veći od 50.000 KM i doveli u opasnost elektroenergetski sektor od urušavanja.
Smatra da su postupili potpuno suprotno odredbama i načelima Zakona o obnovljivim izvorima energije i Pravilnika o kupcima – proizvođačima električne energije, čime su počinili krivična djela kao što su povreda ravnopravnosti građana, krađa električne ili toplotne energije, zloupotreba službenog položaja, trgovina uticajem, nesavjestan rad u službi, nezakonito postupanje u privrednom poslovanju, utaja poreza.
Naime, kako se navodi u prijavi, građanin koji je krajnji kupac električne energije od Elektroprivrede Republike Srpske priključenjem solarne elektrane sa svoje kuće ili stana postaje kupac – proizvođač, odnosno prosumer.
On u skladu sa Zakonom o obnovljivim izvorima energije ima pravo, pored ostalog, da višak proizvedene električne energije isporuči u mrežu, dok snabdjevač ima obavezu da taj višak električne energije, primjenom šema neto mjerenja ili neto obračuna, preuzme.
Nakon preuzimanja viška električne energije snabdjevač je dužan da na kraju svakog mjeseca izvrši obračun preuzete i isporučene energije, odnosno dužan je da na računu iskaže saldo energetskog ili monetarnog kredita na početku i na kraju mjeseca, te utvrdi iznos monetarnog ili neto kredita za kupca – proizvođača.
ERS odbija da zaključi ugovore o snabdijevanju
Ukoliko je tokom obračunskog perioda prosumer predao više energije nego što je potrošio, razlika između predate i preuzete energije se prenosi u naredni obračunski period u korist kupca – proizvođača.
„Međutim, kupci – proizvođači koji su ovaj status stekli u skladu sa zakonom i pravilnikom, ne mogu da ostvare svoja prava koja se odnose na monetarni ili energetski kredit za viškove koje proizvode, jer snabdjevač, drugoprijavljeni (ERS) na čelu sa prvoprijavljenim (Lukom Petrovićem) i NN licima, godinama nezakonito, zloupotrebom položaja, nesavjesnim radom u službi, trgovinom uticajem i/ili prevarom odbijaju da zaključe nove ugovore o snabdijevanju koja za posljedicu ima to da snabdjevač preuzima električnu energiju od kupca-proizvođača i za istu ne plaća ništa, te tu električnu energiju prodaje i ostvaruje prihod, čime čini krivično djelo krađe električne energije, pored svih drugih navedenih krivičnih djela“, navodi se u prijavi.
U njoj se dodaje da su ove činjenice potvrđene i od strane nadležnog regulatora za energiju, odnosno Regulatorne komisije za energetiku RS (RERS), pred kojom su vođeni brojni sporovi kupaca – proizvođača protiv ERS-a kao snabdjevača koji odbija da zaključi ugovor o snabdijevanju sa kupcima – proizvođačima.
Napominje se i da RERS u Rješenju o preduzimanju mjera nakon obavljenog nadzora u ERS-u od 24. oktobra prošle godine naložio primjenu šeme neto obračuna i drugih obaveza.
„Međutim, ni nakon ovih naloga niti nakon sporova koje je ERS izgubio, prvookrivljeni (Luka Petrović) kao odgovorno lice drugookrivljenog (ERS) nije potpisao niti jedan ugovor sa kupcima – proizvođačima, te je na taj način počinio sva gore navedena krivična djela“, navodi se u krivičnoj prijavi.
Podsjećamo, usvajanjem Zakona o obnovljivim izvorima energije Republike Srpske 2022. godine građanima i pravnim licima je omogućeno da budu kupci – proizvođači struje što praktično znači da krajnji kupac (fizičko, ili pravno lice) može da izgradi i priključi elektranu koja koristi obnovljive izvore energije, tačnije energiju sunca, na unutrašnje električne instalacije svoga objekta i da proizvedenu električnu energiju koristi za svoje potrebe – za sopstvenu potrošnju, kao i da viškove energije skladišti ili isporučuje u mrežu.
Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske (REERS) je godinu kasnije usvojila Pravilnik o kupcima – proizvođačima, što je bila posljednja prepreka građanima i privrednicima da na svoje objekte postave solarne panele te proizvode i troše struju iz vlastite proizvodnje.
Elektroprivreda Republike Srpske je još polovinom 2022. godine objavila „Program energetske održivosti domaćinstava“ gdje je građanima ponudila da po povoljnim uslovima izgrade solarne elektrane, ali je taj projekat za sada u fazi mirovanja.
Javni poziv za učešće u “Programu energetske održivosti domaćinstava”
Obećano je da će 50.000 domaćinstava u Srpskoj dobiti priliku da postavi panele i da za nekoliko hiljada evra postanu energetski nezavisni, a svoje troškove za struju svedu na minimum te da usput rasterete elektro mrežu.
Međutim, ideja nikada nije realizovana, a ERS se branio izgovorom da se pojavio problem kod obračuna, odnosno plaćanja PDV-a. Tražili su hitnu izmjenu zakona na nivou BiH jer bi prema postojećem, kako oni tvrde, cijela ideja bila neisplativa.
UIO BiH je takvu inicijativu odbio uz odgovor da se sve može uspješno sprovesti i u postojećim zakonskim okvirima.
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Bravo!
G-dine Sandiću, otvorite neki PayPal, Crowdfund, Patreon ili sličan nalog i podržaće ovakav rad puno građana.
Napisite tekst kako vec deceniju i vise nije formirano nezavisno tijelo Operator sistema podsticaja nego te poslove rade ljudi iz ERS sto je sukob interesa.
Na taj nacin se pljackaju i gradjani i korisnici podsticaja obnovljivih izvora kojima kasni placanje po pola godine ERS drzi ta sredstva na svojim racunima.
Elektroprivred nije ništa u interesu kao ni ovoj jadnoj državi. Niko ne razmišlja da bi se postavljanjem solarnih panela smanjio broj domaćinstava koji lože, time bi bilo smanjeno zagađenje vazduha i time broj oboljelih od pućnih bolesti.
Ja sam jedan od prijavljenih potencijalnih korisnika proizvođača struje. Kada sam zvala nekoliko puta kada će projekat početi da se realizuje uvek mi je neko u Trebinju rekao da jisu saglasili sa UiO plaćanje PDV.
Vidim da nisu usaglasili koliko će ko u EPS dobiti keša, prokleto im bilo.
Predlažem da se nas 50000 ako nas je uopšte toliko prijavilo sačinimo Udruženje i zajedno sa ovim advokatomna čelu koji je u ovom dikatatorkom režimu ima ,,muda” da podnese prijavu i izguramo stvar do kraja i ovu EPS bagru konačno pošaljemo u prošlost ili zatvor gdje im je mjesto.