BANJALUKA – BiH je u januaru ove godine prvi put uvezla više struje nego što je izvezla, otkriva CAPITAL.
Prema zvaničnim podacima Uprave za indirektno oporezivanje, BiH je u prvom mjesecu ove godine izvezla struje u vrijednosti od 74,9 miliona KM, a u istom periodu u BiH je uvezeno struje u vrijednosti od 81,4 miliona KM.
Ovi podaci su zabrinjavajući zato što BiH slovi za izvoznika električne energije o čemu svjedoče podaci iz ranijih godina iz kojih se vidi da je izvoz struje višestruko nadmašivao uvoz i da je vrijednost uvezene struje bila po nekoliko puta niža od vrijednost izvezene struje.
Tako je prošle godine u BiH uvezena električna energija u vrijednosti od 312,6 miliona KM, dok je vrijednost izvezene struje 669,7 miliona KM.
Godinu ranije u BiH je uvezena struja u vrijednosti od 215,8 miliona, dok je vrijednost izvezene struje čak 1,055 milijardi KM.
I podaci o uvozu i izvozu u 2022. godini su višestruko na strani izvoza, jer je vrijednost izvezene struje bila 1,074 milijarde, dok je vrijednost uvoza 393,5 miliona KM.
U 2021. godini u BiH je uvezeno 218,7 miliona KM struje, dok je izvezeno struje u vrijednosti od 827,6 miliona KM, što je za skoro četiri puta više.
U 2020. godini kada je počeo da hara virus korona iz BiH je izvezeno struje u vrijednosti od 499,5 miliona KM, dok je vrijednost uvezene električne energije bila petostruko niža – samo 96,3 miliona KM.
Ekonomski analitičar Igor Gavran kaže za CAPITAL da malo toga jasnije pokazuje sunovrat upravljanja javnim sektorom u BiH kao podaci o uvozu i izvoz struje.
„Elektroprivreda Republike Srpske se praktično raspada, s posebno katastrofalnim stanjem u TE „Ugljevik“, ali je daleko od dobrog i u ostatku kompanije, a Elektroprivreda BiH se od nekada vodećeg izvoznika srozala do nivoa gdje je povećanje cijene struje najmudrije što su u stanju kreirati. Podaci o spoljnoj trgovini tek su posljedica svega toga“, kaže Gavran.
Ističe da ni raniji pozitivan saldo nije bio razlog za slavlje jer je značio da nam je privreda preslaba da iskoristi proizvedenu energiju pa smo umjesto finalnih proizvoda izvozili struju kao sirovinu.
„Ali aktuelno stanje je tragično i nagovještava trend u kojem ćemo, prvo zbog nesposobnosti upravljanja, a kasnije i zbog objektivnih gašenja kapaciteta koji se ne obnavljaju, imati deficit i u ovoj oblasti i uvoziti sve više, a izvoza neće uopšte biti“, zaključio je Gavran.