BANJALUKA – Novim cjenovnikom šumskih drvnih sortimenata na koji je Vlada Republike Srpke dala saglasnost najviše su podignute cijene najkvalitetnijeg hrasta i bukve, saznaje CAPITAL.
Prema novom cjenovniku, najviše je poskupio tzv. „L“ trupac bukve koji je po kvalitet odmah iza najkvalitetnijih furnirskih „F“ trupaca i umjesto dosadašnjih 204 KM sada košta 265 KM po kubiku, dok „F“ trupci umjesto 300 KM sada koštaju 370 KM po kubiku.
Bukovi trupci prve klase umjesto 138 sada koštaju 160 KM, druga klasa je poskupjela sa 115 na 138 KM, a treća sa 98 na 120 KM po kubiku.
Kada je riječ o hrastu, cijena najkvalitetnijih furnirskih trupaca prve klase skočila je sa 530 na 570 KM po kubiku, a druge klase sa 450 na 480 KM po kubiku, dok je najviše poskupio trupac prve klase koji je poskupio za 20 odsto i sada umjesto 300 košta 360 KM. Hrastovi trupci druge klase poskupjeli su sa 250 na 280, a treće klase sa 210 na 240 KM po kubiku.
![](https://capital.ba/wp-content/uploads/2025/02/ckaljasume.png)
Crnogorične vrste drveća kao što su jela, smrča i bijeli bor poskupjeli su za najviše desetak odsto. Prva klasa jele više ne košta 177, već 190 KM po kubiku, cijena druge klase skočila je sa 154 na 170 KM, a treće klase sa 136 na 150 KM po kubiku.
Kubik smrče prve klase poskupio je za deset maraka po kubiku i sada košta tačno 200 KM, druga klasa umjesto dosadašnjih 160 sada košta 180 KM, a cijena treće klase je sa 140 skočila na 160 KM.
Kada je u pitanju bijeli bor, prva klasa ovog sortimenta skočila je sa 177 na 190 KM po kubiku, druga klasa umjesto 154 sada košta 170 KM, dok je cijena treće klase povećana sa 136 na 150 KM po kubiku.
Iz Vlade Srpske su naveli da je iz analize cijena šumskih drvnih sortimenata u Federaciji BiH, Srbiji i Hrvatskoj vidljivo da su cijene ŠDS u Republici Srpskoj niže i da postoji prostor za povećanje cijena trupaca.
„Domaći drvoprerađivači značajne količine trupaca hrasta uvoze iz Hrvatske gdje su cijene značajno veće. U 2024. godini je registrovan rekordan izvoz trupaca hrasta iz privatnih šuma za koje su se postizale značajno veće cijene u odnosu na cjenovnik javnog preduzeća“, navedeno je u saopštenju Vlade RS.
Pored toga, Vlada povećanje cijene pravda tvrdnjama da je Udruženje drvoprerađivača predlagalo Privrednoj komori Srbije da se razmotri mogućnost zabrane uvoza u Srbiju proizvoda od drveta iz Republike Srpske zbog značajno nižih cijena trupaca četinara.
„Povećanje cijena ublažiće negativan finansijski efekat javnog preduzeća, a kroz zaključivanje ugovora o sukcesivnoj isporuci ŠDS, drvoprerađivačima će dati dodatnu sigurnost u poslovanju“, ocijenili su iz Vlade.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
I ovo je malo, posebno cijena hrasta. U privatnim šumama a i uvozni je znatno skuplji. Opet se išlo na ruku (jadnim i ugroženim) drvoprerađivačima…
Zbog lijepih cijena i krađe znam mnoge koji kupuju i sijeku šume i koji su u veoma kratkom periodu postali nevjerovatno bogati, a nisu baš ništa imali, sada imaju više raznih kamiona i puno drugih mašina potrebnih za ovaj posao…ovaj primjer sam naveo za one koji preprodaju posječena stabla, nemaju pilane, ništa ne obrađuju!