PODGORICA – U državnu kasu, po osnovu naplate PDV-a na dan bojkota trgovina prošlog petka, slilo se oko 230 hiljada evra manje nego istog dana u sedmici prije toga.
Kako je portalu Bankar.me saopšteno iz Poreske Uprave, 31. januara pet najvećih trgovačkih lanaca obračunali su 55 % manje PDV-a nego sedmicu ranije.
Ukoliko nakon današnjeg i sjutrašnjeg bojkota trgovina efekti budu na istom nivou to znači da će država izgubiti još pola milona prihoda po osnovu PDV-a.
Pet najvećih trgovinskih lanaca u zemlji su 31. januara, kada je organizovan bojkot trgovina zbog visokih cijena, po osnovu PDV-a obračunali 190.349, 45 evra. To je u odnosu na petak, sedam dana ranije, manje 55,06 odsto odnosno 233.253,61 evra.
Prema podacima dostavljenim portalu “Bankar” iz Poreske uprave, trgovci su 24.01.2025. godine po osnovu PDV-a obračunali 423.603,06 evra.
“Podaci se odnose na PDV obračunat i naplaćen prilikom ostvarivanja prometa ostvarenog od strane fizičkih lica kao krajnjih potrošača kod pet najvećih trgovinskih lanaca”, objasnili su iz Poreske uprave.
Ukoliko dvodnevni bojkot trgovina koji je počeo danas bude imao iste efekte kao onaj od prošlog petka, to znači da će država izgubiti još pola miliona evra po osnovu PDV-a.
Iz Poreske uprave su ranije saopštili da je na dan bojkota izdato 44 odsto manje fiskalnih računa, a statistika pokazuje da su se bojkotu više odazvali građani na sjeveru, zatim oni koji žive u centralnom dijelu Crne Gore, dok je procentualno najslabiji uticaj na trgovine zabilježen na primorju.
Bojkot trgovina u Crnoj Gori sproveden je nakon što su slične akcije organizovane u zemljama Regiona, a sve zbog nezadovoljstva građana i visokoh cijena u prodavnicama. Prvi su glas digli građani Hrvatske nakon čega je tamošnja Vlada donijela odluku da ograniči cijene 70 proizvoda kako bi pomogli onima koji su najugroženiji.
Osim Crne Gore i Hrvatske trgovinu su bojkotovali stanovnici BiH, Srbije i Makedonije.
Bankar.me