BANJALUKA – Izvoz drvnih prerađevina iz Republike Srpske u zemlje Evropske unije prepolovio se u posljednje dvije godine, a prema prognozama drvoprerađivča, najave inostranih kupaca za ovu godinu nisu nimalo ružičaste.
Prema riječima vlasnika “Drvoprodeksa” iz Banjaluke Darka Partala, drvna industrija zabilježila je pad prodaje za čak 39,7 odsto u 2024. godine. Govori da je pala i tražnja i prodaja, a uz njih i proizvodnja.
“Godinu ranije, zabilježen je pad od oko 15-16 odsto. To je veliki udarac za cijelu industriju i privredu, jer se za dvije godine izgubilo preko 50 odsto. Ova godina će biti veoma teška, mi se nadamo da ćemo preživjeti, a sve zavisi od tržišta. Drvna indutrija je generalno u velikoj krizi i teško će preživjeti”, kaže Partalo za CAPITAL.
Objašnjava da je za drvoprerađivače glavno tržište Evropske unije gdje su do sada plasirali preko 70 odsto proizvoda.
“Najviše se izvozi u zemlje EU, odnosno u Njemačku, Austriju, Francusku, Italiju, zemlje Beneluksa i tako dalje. Pad tražnje i prodaje odraziće se na sve i na radna mjesta i na poreze, budžete, naše firme, na sve. Rezervnog plana nemamo niti postoji neko drugo tržište. Imamo samo nadu da će se rat u Ukrajini završiti i da će doći do porasta tražnje. Gotovo je sigurno da će se negativni rezutltati nastaviti i ove godine“, kaže Partalo.
Predsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske Zoran Škrebić kaže da će ova godina pokazati sve slabosti naših postupaka i lošeg vođenja.
“Partneri iz Evropske unije poručili su nam već na početku godine da nema ni govora o povećanju cijena proizvoda. Naprotiv. Ekonomija RS direktno zavisi od EU, od Francuske, Italije, Slovenije i drugih. Koliko ja znam od kolega koje se bave izvozom, pred nama je smanjenje cijena naših proizvoda i odustajanje partnera od naše robe. Kada kažem smanjenje cijena, tu mislim na drastične procente, čak oko 30 odsto. Niko više neće da spomene o povećanju cijena. To samo ako spomente, gubite partnere i ugovore“, kaže Škrebić.
Kaže da će upravo drvoprerađivači biti prvi na udaru, što se vidi na padu od 40 odsto u prošloj godini, koja je dovela i do toga u ovom sektoru bez posla ostane najmanje 20 odsto radnika, odnosno 2000-3000 ljudi.
“Iskreno se nadam da se to neće desiti ovako kako ja to vidim, ali nema sumnje da je pred nama zaista težak period, problemi su veoma ozbiljni“, kaže Škrebić.