SARAJEVO – Uvođenje sankcija Sjedinjenih Američkih Država Naftnoj industriji Srbije koja je u većinskom ruskom vlasništvu i čije se poslovanje suočava sa bankarskim blokadama, pod znak pitanja dovodi i isporuku gasa krajnjim korisnicima u BiH, saznaje portal CAPITAL.
Prema našim informacijama, gašenje računa NIS-u i njenim kompanijama koje su najavile insotrane banke u Srbiji uslijediće već 26. februara ako se ne promijeni ruska vlasnička struktura, a to ugrožava rad i onemogućava plaćanje uvezenog gasa i u BiH.
Potencijalne probleme nevoljko su priznali i predstavnici naših kompanija koje se bave uvozom i distribucijom gasa, a iz njihovih odgovora uspjeli smo da potvrdimo da ih je bilo i te da su našli neko “prelazno rješenje”. Međutim, niko nije želio da objasni o kojem se rješenju radi niti je mogao da procijeni koliko bi ono moglo da traje.
Tako su nam iz „Energoinvesta“ u Sarajevu koji uvozi gas u BiH rekli da su i prije navedenog roka pronašli korespodentnu banku kojoj će plaćati račune.
“Uz podršku Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije i veliki vlastiti angažman, „Energoinvest“ je i prije navedenog roka dogovorio korespodentnu banku preko koje će se plaćati isporučeni gas čime je riješen problem i nastavljeno neometano snadbijevanje i plaćanje gasa za krajne korisnike. Dva su razloga, prvi jer u ovom slučaju ne postoji izloženost „Energoinvesta“ i drugi, korespodentna banka preuzima odgovornost i ima mogućnost da angažuje druge partnere kako bi se transakcija obavila na ispravan način“, rekli su nam iz „Energoinvesta“.
Podsjećaju da plaćanje gasa putem korespodentne banke nikada nije dovedeno u pitanje i prve transakcije su uspješno obavljene, a navode da su u stalnom kontaktu sa partnerima i da uvijek razmatraju alternative.
“Mi veoma ozbiljno shvatamo odgovornost koju imamo prema našim korisnicima. Planiramo na vrijeme, idemo nekoliko koraka unaprijed, garantujemo sigurnost i stabilnost u snabdjevanju domaćinstava ovim energentom“, rekao nam je direktor „Energoinvesta“ Mirza Ustamujić.
Direktor Sarajevo-gasa Istočno Sarajevo Nedeljko Elek rekao je za CAPITAL da je problema u snabdijevanju nema jer je pronađen modalitet.
“Za sad nema problema, pronađen je neki modalitet, faktura je išla preko Srbije. Nije išlo preko NIS-a. “Gazprom” kao firma nije pod sankcijama, prolazi im SWIFT i plaćanje je išlo uredno“, rekao je Elek.
Sankcije su NIS-u uvedene 20. decembra, a kao razlog navodi se udio ruske kompanije “Gasprom njeft” u vlasništvu. Ruska državna kompanija “Gasprom njeft” i njena krovna kompanija “Gasprom” vlasnici su 56,15 odsto NIS-a od 2008. godine, dok je 29,87 odsto u vlasništvu Srbije.
U obrazloženju sankcija je navedeno da je NIS sankcionisan zbog takozvanog “sekundarnog rizika”, odnosno zbog povezanosti sa ruskim “Gasprom njeftom”.
Da bi NIS opstao traži se potpuni izlazak Rusa iz vlasništva u ovoj kompaniji, a to zahtijeva potpunu transformaciju vlasništva u roku od 45 dana i to pod nadzorom i uz odobrenje OFAC-a.
Na sastanku guvernerke Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanke Tabaković sa bankarima održanom u petak, predstavnici inostranih istakli da će ugasiti sve račune NIS-u i povezanim kompanijama, ako Rusi ne izađu iz vlasništva do 26. februara.
NIS u BiH ima tri firme i to “NIS Petrol” Banjaluka, “G-Petrol” Sarajevo, te ” Jadran-Naftagas” Banjaluka i upravlja sa 42 “Gazprom” i “NIS Petrol” benzinske pumpe.
NIS ima više od 400 benzinskih pumpi u Srbiji, BiH, Rumuniji i Bugarskoj.
Inače, najveći svjetski proizvođač gasa “Gazprom” nije obuhvaćen sankcijama zapadnih država, dok je “Gasprom njeft” pod evropskim i američkim sankcijama.