RIM – Italijanska banka “Credito Emiliano” prihvata skupocjene kolutove parmezana “Parmigiano” (parmiđano ređano) kao zalog za kredit tako što proizvođači donesu parmezan u banku koja procjenjuje vrijednost sira i na osnovu toga, odobrava kredit.
Ovaj kvalitetni proizvod dugo “stoji” i cijena mu s vremenom samo raste, a osim toga što sir drži kao osiguranje za pozajmicu, banka skladišti kolutove sira u posebnim trezorima sa kontrolisanom klimom tokom trajanja kredita.
Istovremeno, proizvođači štede na operativnim troškovima, a korist banke je što stiče određena znanja o ovoj rizičnoj industriji.
Parmezan je tvrdi, zrnasti sir od kravljeg mlijeka jakog ukusa. “Odležava” najmanje 12 mjeseci, a ponekad i do 36.
Prema strogim zakonima o proizvodnji, naziv parmiđano ređano se odnosi na specifičnu vrstu parmezana proizvedenu u Italiji prema striktnim zakonima o proizvodnji.
Ovaj sir potiče iz okoline grada Parme, po kojem je dobio ime. Dobio je status zaštićene geografske oznake Evropske unije prema italijanskim zakonima od 1996. godine.
Vrijednost koluta sira od 36 kilograma je otprilike između 900 i 1 500 dolara, što objašnjava zbog čega je banka sve ove godine imala interes da na ovaj način kreditira proizvođače.
Ipak, ističu da nije uvijek bilo tako jednostavno i da je bilo mnogo nepredviđenih situacija kao i ulaganja sa obje strane.
Italijanski parmezan jedan je od najpoznatijih sireva na svijetu, što povlači i brojne falsifikate.
Prošle godine proizvođači su objavili da su našli nov način da zaštite svoj proizvod. Udruženje “Parmiđano ređano konzorcijum” saopštilo je da je počelo da stavlja mikročipove u deklaraciju kao vid borbe sa konkurencijom.
Kako su objavili mediji, pod posebnom zaštitom koju je odredila Evropska unija, parmiđano ređano je jedina vrsta sira u Evropi koja se može nazvati parmezanom i mora se proizvoditi na sjeveru Italije.
Udruženje se nada da će novom tehnologijom zaštititi svoj brend. Mikročipovi su veličine zrna soli i umetnuti su u etikete koje se nalaze na kori kačkavalja. Čipovi se mogu skenirati QR kodom za hranu.
Zahvaljujući sigurnosnim digitalnim etiketama na koturovima kačkavalja, proizvođači sada mogu da garantuju kvalitet potrošačima.
Šta se dešava ako ne otplatite kredit?
Ako ne otplatite kredit ili kasnite sa otplatom, vaš sir banka prodaje na slobodnom tržištu i na taj način izmiruje dug.
U jednom trenutku, razmatrana je mogućnost da se pršut i maslinovo ulje koriste kao koleterali. odnosno kao zalog za dobijanje kredita. Kurir