- Ekspertski tim „Šuma“ kao mjeru štednje predlaže kolektivni odmor i plaćeno odstustvo
- Sindikalne organizacije podijeljene
BANJALUKA – Ekspertski tim za oporavak „Šuma Republike Srpske“ kao jedan od načina za ostvarivanje finansijskih ušteda u ovom preduzeću osmislio je upućivanje radnika na kolektivni godišnji odmor i plaćeno odsustvo, otkriva CAPITAL.
Radnici „Šuma Republike Srpske“ do 14. januara nalaze se na kolektivnom godišnjem odmoru, a nakon toga će biti upućeni na plaćeno odsustvo ili popularnije na čekanje do kraja januara na kojem će primati 70 odsto plate.
Ovu odluku pretposljednjeg dana prošle godine donio je v.d. generalnog direktora Blaško Kaurin, a kako CAPITAL saznaje, to je urađeno na prijedlog Ekspertskog tima u kojem su predsjednica Nadzornog odbora ovog javnog preduzeća Biljana Marković i pomoćnik ministra za šumarstvo Radenko Laketić.
„U periodu od 1. do 14. januara u svim organizacionim dijelovima koristiće se godišnji odmor s tim da je potrebno organizovati aktivno dežurstvo, odnosno rad službi gdje je to neophodno (poslovi popisa, čuvarska služba, prijem i distribucija pošte i ostale službe po potrebi)“, navodi se u odluci.
Zadužuju se direktori organizacionih dijelova, kaže se dalje, da zavisno od vremenskih uslova za normalno odvijanje redovnih djelatnosti od 15. do 31. januara naprave raspored slanja radnika na plaćeno odsustvo u skladu sa pozitivnim mišljenjem reprezentativnog sindikata, te članom 91. Zakona o radu i članom 52. Kolektivnog ugovora za zaposlene u „Šumama“.
Član 91. na koji se poziva Uprava „Šuma“ kaže da „poslodavac, uz konsultacije sa sindikatom može radnika uputiti na plaćeno odsustvo (čekanje) u slučaju neplaniranog privremenog smanjenja obima poslova kod poslodavca, kao i razloga ekonomsko-finansijske ili tehničko-tehnološke prirode.
„Za vrijeme trajanja odsustva radnici ostvaruju pravo na naknadu plate u visini od najmanje 50 odsto prosječne plate radnika ostvarene u prethodna tri mjeseca. Način upućivanja radnika, dužina trajanja, međusobna prava i obaveze radnika uređuju se kolektivnim ugovorom“, kaže Zakon o radu.
Ipak, Kolektivni ugovor daje veća prava radnicima i kaže da „na čekanju“ primaju 70 odsto prosječne plate.
„Pored toga što radnici dobijaju 30 odsto manju platu, nemaju pravo ni na topli obrok i ostale prinadležnosti, tako da će u onim organizacionim dijelovima u kojima su sindikalne organizacije dale saglasnost za upućivanje zaposlenih na čekanje, radnici primiti po 500 maraka manje“, objašnjava jedan od sindikalnih predstavnika koji je insistirao na anonimnosti.
Kada bi svih 4.700 radnika bilo upućeno na čekanje i kada bi svi dobili umanjene plate za januar, on objašnjava da bi se uštedjelo više od dva miliona maraka.
„Ali to nije moguće zato što ne mogu svi radnici biti upućeni na čekanje, jer neke službe moraju da rade, kao ni zato što nisu u svim gazdinstvima isti vremenski uslovi, pa nema ni potrebe da se svi upućuju na čekanje. Ali i kada bi svi bili upućeni na čekanje i kada bi se na jednoj plati uštedjelo dva miliona maraka, to ne bi igralo veliku ulogu, niti bi previše pomoglo u prevazilaženju očajne situacije“, kaže naš sagovornik.
On kaže da uprkos stavu Jedinstvene sindikalne udružene organizacije „Šuma Republike Srpske“ (JUSO) koja je dala pozitivno mišljenje na prijedlog da se radnici pošalju na čekanje više od pola sindikalnih organizacija po organizacionim dijelovima nije dalo saglasnost.
„Radnicima koji zbog otežanih vremenskih uslova ne rade, radni dani se mogu evidentirati kao plaćeno odsustvo i na taj način obračunati plate, kao što je urađeno za period od 23. decembra do kraja tog mjeseca, ali ne može sindikat unapred davati saglasnost da se radnicima obračunavaju plate kao da su na čekanju“, objašnjava naš sagovornik.
On podsjeća i da ovo nije prvi puta da JUSO umjesto da brani prava radnika povlači poteze u korist Uprave, ističući da je o tome pisao i CAPITAL.
Sindikat pozvao radnike da ne tuže „Šume“ zbog neisplaćenih plata