SARAJEVO – Evropska centralna banka (ECB), početkom sedmice je smanjila ključnu kamatnu stopu za depozite, četvrti put ove godine, dok banke u Bosni i Hercegovini to nisu uradile nijednom.
Odluka o smanjenju referentne kamatne stope u evrozoni donesena je jer je inflacija stavljena pod kontrolu, odnosno u padu je. Iako će i ove godine, kao i nekoliko prethodnih, ostvariti veliku dobit, naše banke nisu se odlučile za smanjenje kamatnih stopa kredita namjenjenih privredi i stanovništvu.
ECB smanjila je kamatnu stopu na depozite za 25 baznih poena, to jest na tri odsto. Najavljuje se i dodatno snižavanje kamatne stope ako inflacija nastavi da se smanjuje prema ciljanom nivou od dva odsto.
“Odluka o smanjenju kamatne stope na depozite, stope kroz koju usmjeravamo kamatnu politiku, zasniva se na ažuriranoj procjeni inflacijskih izgleda, dinamike inflacije i snage monetarne politike. Proces smanjenja inflacije dobro napreduje”, navodi predsjednica ECB Kristin Lagard.
U Udruženju banaka BiH kažu da se smanjenje evropske referentne kamatne stope ne odnosi na nas. U EU su, dodaju, u ovoj godini zbog inflatornih kretanja značajno rasle kamate što kod nas nije bio slučaj. BiH i bez smanjenja kamatnih stopa, ističu, ima najniže kamate u regiji. A to je zbog niskih kamatnih stopa na depozite koji su glavni izvor kreditnih aktivnosti banaka.
“Kamatne stope na depozite su prilično niske. To je činjenica. Ali istovremeno one omogućavaju da i kamatne stope na ovaj dio aktivne kamatne stope odnosno kamatne stope na kredite ostaju dovoljno niske. Dakle, bez rasta kamatnih stopa na strani depozita nema ni rasta kamatnih stopa na strani kredita i obratno”, ističe direktor Udruženja banaka BiH Edis Ražanica.
Ekonomisti se slažu da su niske kamate na depozite, koje jedva prelaze jedan odsto, jedan od ključnih razloga zbog kojeg imamo relativno niske kamate. BHRT