BANJALUKA – Nezakonito imenovanje uprave, zapošljavanje te trošenje novca putem javnih nabavki su nepravilnosti koje su ustanovili republički revizori u banjalučkom preduzeću „Vodovod“ u prošloj godini.
Zbog svega toga je ovo preduzeće od Glavne službe za reviziju javnog sektora dobilo mišljenje sa rezervom za finansijske izvještaje i za usklađenost.
U izvještaju je precizirano da je Nadzorni odbor (NO) „Vodovoda“ u avgustu 2021. godine imenovao vršioca dužnosti direktora preduzeća, bez sprovođenja konkursa, koji je u tom svojstvu ostao do kraja 2023. godine.
„Takođe, NO je u avgustu, odnosno septembru 2021. godine imenovao vršioce dužnosti izvršnih direktora za pravne poslove, za tehničke poslove i za ekonomski razvoj, strateško planiranje i analizu, bez sprovođenja konkursne procedure, koji su u tom svojstvu ostali do kraja 2023. godine“, navedeno je u izvještaju uz napomenu da prethodno navedena imenovanja nisu u skladu sa Zakonom o javnim preduzećima i Statutom preduzeća.
Takođe, navedeno je da je na kraju 2023. godine u „Vodovodu“ bilo 379 zaposlenih, od čega na neodređeno vrijeme 378 i jedan zaposleni na određeno vrijeme. Za sedam izvršilaca miruje radni odnos zbog korišćenja neplaćenog odsustva po zahtjevu zaposlenog. U toku 2023. godine radni odnos zasnovan je sa 38 lica, a prestao je za 20 zaposlenih po više osnova.
„Po osnovu privremenih i povremenih poslova bilo je angažovanao 17 izvršilaca na period do 90 dana za poslove koji su sistematizovani i u okviru su djelatnosti poslodavca. Preduzeće je nakon isteka tog roka sa pet izvršilaca zaključilo ugovore o djelu za poslove koje su obavljali po osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima, a koji predstavljaju poslove koji su sistematizovani i u okviru djelatnosti poslodavca“, precizirali su revizori i naglasili da „zaključivanje ugovora o djelu ili ugovora o privremenim i povremenim poslovima za iste poslove nakon isteka perioda od 90 dana, nije u skladu sa Zakonom o radu“
Sudski sporovi
Revizori su naveli da je protiv „Vodovoda“ na kraju 2023. godine vođeno ukupno devet sporova, procijenjene vrijednosti minimalno 253.626 KM, bez obračunatih zateznih kamata i troškova sudskih postupaka.
„Preduzeće je vodilo ukupno 168 postupka protiv pravnih i fizičkih lica za naplatu potraživanja najvećim dijelom po osnovu isporučene vode i izvršenih drugih usluga“, navedeno je u izvještaju revizora, ali nije preciziran koji je iznos tih sporova.
Isto tako su utvrdili nezakonitosti u sprovođenju javnih nabavki. Tako su naveli da Plan javnih nabavki „Vodovoda“ ne sadrži period trajanja ugovora ili okvirnog sporazuma o javnoj nabavci te da izmjene i dopune plana nisu objavljene na portalu javnih nabavki. Sve to nije u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama BiH. Osim toga, mimo pomenutog zakona su realizovane nabavke vrijedne više stotina hiljada maraka.
Precizirali su da su vodovodni materijal, vodomjeri te pumpe nabavljeni putem pregovaračkog postupka bez objave obavještenja u najmanjem iznosu od 497.043 KM. Na te nabavke, kako su naveli revizori, nije primijenjen odgovarajući postupak nabavke.
„Nabavke vodomjera u iznosu od 108.226 KM, vodovodnog materijala u iznosu od 279.712 KM i betonskih šahtova u iznosu od 21.750 KM provedene su putem više pregovaračkih postupaka bez objave obavještenja i direktnim sporazumima, čime je izvršeno dijeljenje predmeta nabavke, što nije u skladu sa ZJN“, precizirali su revizori.
Podsjećamo, rad ovog preduzeća prate brojni problemi u ovoj godini. Prvih devet mjeseci „Vodovod“ je poslovao sa minusom od 2,6 miliona KM. Trenutno najveći problem je blokada svih računa „Vodovoda“ koja je na snazi od prošle sedmice. Blokada je nastala zbog duga za struju u iznosu od 1,86 miliona KM.