VLASENICA – Rukovodstvo Olimpijskog centra “Jahorina” najavilo je novo svečano otvaranje Ski-centra “Igrišta” 20. decembra, iako još uvijek nije asfaltiran put do tamo, niti je završen restoran za goste, kao ni upravna zgrada, a još uvijek nema ni ambulante.
Ski-centar na području Vlasenice, u koji je do sada uloženo 55 miliona maraka, već je otvoren krajem avgusta ove godine. Prije više od godinu dana predstavnici opštine i rukovodstvo su naizmjenično najavljivali otvaranje čas u novembru, čas i decembru 2023. godine, a tada je istaknuto i da je 90 odsto radova završeno.
Pokušavajući da saznamo da li je pred najavljeno otvaranje zakazano za petak konačno završeno sve, kao i da li je obavljen tehnički prijem objekata, pozvali smo Nedeljka Eleka, predsjednika Nadzornog odbora OC “Jahorina”, koji nam je rekao da su staze spremne, kao i šestosjed koji je prošao tehnički prijem. Međutim, Elek kaže da za ostale nabrojane objekte nije bilo tehničkog prijema, prosto jer još nisu završeni.
Gotovo, ali ipak nije
“Nije gotov restoran do kraja, upravna zgrada, ni ambulanta, a nije asfaltiran ni put. Čak nismo sigurni ni da li će biti otvaranja u subotu jer je počeo jak jugo i prijeti da otopi snijeg“, kaže Elek.
Na pitanje šta otvaraju kada skoro ništa nije završeno i koliko puta će otvarati “Igrišta”, Elek kaže da je sve završeno, te da sada otvaraju “zimske sadržaje”. Ranije su, kaže, otvarali početak radova i ljetne sadržaje.
“Gotovo je vještačko jezero i za njega ne treba tehnički prijem. Imamo ga za vertikalni transport, odnosno šestosjed. Staze su savršene. Put je probijen do jezera gdje je i parking, ali nije asfaltiran. Restoran je do pola gotov, a nije završena upravna zgrada, mada mislim da to nije bitno, može direktor i u autu da sjedi“, kaže Elek šaljivo i dodaje da je planirana ambulanta koja će se graditi po uzoru na model na Jahorini, kao dio Doma zdravlja ove opštine.
Takođe, dodaje da očekuju veliki priliv turista iz Srbije, posebno nakon otvaranja puta prema Loznici, kao i posjetioce iz pravca Tuzle koji su ranije bili česti na “Igrištima”.
Za godinu dana 43 građevinske dozvole
Elek kaže i da je dobio plaketu opštine Han Pijesak koja je zbog izgradnje na “Igrištima”.
“Opština Han Pijesak za tri godine nije izdala nijednu građevinsku dozvolu a prošle godine je izdala 43 za “Igrišta” i ja sam dobio povelju opštine zbog toga, kao i predsjednik Vlade RS. A čovjek koji je vodi je iz SDS-a“, kaže Elek i dodaje da OC “Jahorina” zapošljava 30 radnika iz Vlasenice.
Vlada Republike Srpske dodijelila je ovo skijalište Olimpijskom centru “Jahorina” na 30 godina bez naknade, a do sada je na njegovu izgradnju potrošeno oko 55 miliona maraka.
Centar se nalazi uz magistralni put Vlasenica-Han Pijesak, na 55 kilometara od Zvornika, a izgrađen je za vrijeme Olimpijskih igara u Sarajevu 1984. godine kao pomoćno skijalište.
Do sada potrošeno 55 miliona KM
Tokom 2021. godine najavljeno je da će u „Igrišta“ biti uložena 32 miliona maraka do 2024. godine, nakon toga, direktor OC „Jahorina“ Dejan Ljevnaić pravi ispravku i najavljuje da će ipak biti uložena 42 miliona KM, što nije ni blizu krajnje cijene, jer polovinom prošle godine ugovoreno ili raspisno javnih nabavki u ukupnoj vrijednosti koja premašuje 55 miliona KM.
Ski centar „Igrišta“ trebao koštati 32, a već do sada potrošeno 55 miliona KM
OC „Jahorina“ je za „Igrišta“, između ostalog naručio najskuplju žičaru u regionu za koju je potrošeno gotovo 25 miliona maraka, o čemu je portal CAPITAL ranije pisao. Ovaj posao dobio je konzorcijum osam preduzeća, koji predvodi kompanija „Leitner“ iz Italije. Gradili su je i „Gradeks“ iz Zvornika, „Institut za zaštitu i ekologiju“ Republike Srpske i „Routing“ iz Banjaluke, „Kaldera Company“ iz Laktaša, „Profil – Isolation“ iz Doboja, „Stam Petrović“ iz Istočnog Starog Grada, „Strucon“ iz Sarajeva.
Za osnježavanje ski centra „Igrišta“ OC je izdvojeno vrtoglavih 10,4 miliona KM, dok su za samu izgradnju staze potrošili gotovo tri miliona maraka.
U vodosnabdijevanje akumulacije potrošeno je šest miliona maraka, a radovi su dodijeljeni firmama „Prijedorputevi“, “Grijanje invest” sa Pala, “Hidro montaža” iz Beograda, “Inter clima” iz Sarajeva, ali i „Prointeru“ iz Banjaluke, kao i firmi „Stam Petrović“ iz Istočnog starog grada, Institutu „Unis“ sa Pala i „Technoalpinu-u“ iz italijanskog grada Bolzano. Ski bife je plaćen gotovo 2,5 miliona maraka
Ugovor za mljevenje kamena na stazama vlaseničkog ski centra dobila je firma „Stam Petrović“ iz Istočnog starog grada, a za taj posao je prema nabavci plaćen 1,3 miliona KM.