TREBINJE – Generalni direktor “Elektroprivrede Republike Srpske” Luka Petrović rekao je da će 80 odsto građana Srpske imati minimalno povećanje cijene struje i istakao da će ova dodatna sredstva biti iskorištena za stabilnost elektroenergetskog sistema, prvenstveno dvije termoelektrane.
“Ukupno povećanje cijene od 1. januara za građane je oko 7,9 procenata, s tim što su po zonama različita povećanja, u zavisnosti od tarifne grupe. Građani najviše troše do 500 kilovat-časova električne energije, to je oko 80 i više procenata i oni će imati povećanje računa od dvije do šest KM”, rekao je Petrović novinarima u Trebinju.
On je naveo da ERS u bilansu za 2025. godinu ne posjeduje 500 gigavat-časova električne energije koji su nekada dolazili iz Rudnika i termoelektrane “Ugljevik”, odnosno trećina energije iz Ugljevika nije u portofoliju, što znači da su ostali bez izvoza za iduću godinu.
Petrović je rekao da će, ako bude prosječna godina, sa ovom cijenom električne energije koja je povećana na 77,7 KM za 1.000 kilovat-časova biti na pozitivnoj nuli, a u slučaju ekstremnih suša moraće da kupuju struju.
Prema njegovim riječima, da se ne bi ugrozio cijeli sistem, ERS koji je javni snabdjevač, pokrenuo je proceduru, analizirao 2025. godinu i uz konsultaciju sa Vladom Srpske, omogućeno je minimalno povećanje cijena.
“To povećanje cijena za građane koji troše 200 kilovat-časova električne energije biće 2,50 KM po računu, a za one koji troše 800 kilovat-časova 10 KM po računu”, rekao je Petrović.
On je dodao da svako povećanje jeste opterećenje, ali da su cijene električne energije daleko ispod svih u okruženju, navodeći kao primjer da struja u Federaciji BiH košta 48 evra, u Crnoj Gori oko 50 evra po megavat-času, dok je u Srbiji i do 200 evra u najvišoj zoni.
“ERS i sa ovim povećanjem cijena struje za domaćinstva ostaje najpovoljniji snabdjevač električnom energijom građana u regionu i Evropi”, rekao je Petrović.
On je naveo da su na početku rada termoelektrana otvoreni najbolji kopovi uglja, a sada su u fazi kad je ugalj sa lošom kaloričnom moći, pa se cijena megavat-časa električne energije koja se proizvodi u termoelektranama mora povećati, ali da je i dalje niža od tržišnih cijena.
“U slučaju kada ne bismo sa ovim povećanjem cijena podržali termoelektrane, došli bismo u situaciju da nemamo termoelektrane, uplate koncesionih naknada u opštine i bilo bi direktno ugroženo 2.000 radnih mjesta”, rekao je Petrović.
On je naveo da je za građane bolje da postoje domaći resursi, da se domaćim termoelektranama plaća 65 evra po megavat-času, nego da se struja uvozi, što bi dvostruko uvećalo račune.