BANJALUKA – Građanska inicijativa “Pare nisu zakon”, iza koje stoji „Invictus Technology Grupa”, predala je u Narodnu skupštinu Republike Srpske prijedlog za izmjene Zakona o unutrašnjem platnom prometu RS.
Ovim je potvrđeno ranije pisanje portala CAPITAL koji je objavio da “Invictus“ stoji iza dokumenta koji je sa nacrtom zakona stigao u NSRS, ali da i dalje skuplja potrebne potpise.
Riječ je o firmi nastaloj nakon što su „Prointer“ i druge članice „Infinity International Grupe“ stavljeni na “crnu listu” američke Kancelarije za poslove sa strancima OFAC, a zbog podrške predsjedniku RS Miloradu Dodiku i njegovim članovima porodice.
Uz promjenu ovog zakona traži se i utvrđivanje odgovornosti Agencije za bankarstvo RS, da bi se “kroz precizniju i jasniju zakonsku regulativu stalo u kraj samovolji banaka i njihovim diskriminatorskim odlukama, zahvaljujući kojima su stotine radnika ostale bez posla, a privreda u Republici Srpskoj pretrpjela ogromnu štetu”.
Predsjednik Inicijativnog odbora Bojan Vujić, inače direktor “Invictus Technology Grupe”, ranije direktor takođe sankcionisanog “Infinity Internationala” rekao je da bilo čije pravo na rad nikad više ne smije biti dovedeno u pitanje bez ikakvog pravnog osnova i valjanih argumenata, niti se smije dozvoliti da banke jednostrano ugrožavaju poslovanje i egzistenciju preduzeća i radnika.
“Činjenica je da su upravo banke, mimo svih zakonskih propisa i poslovnih uzusa, direktno prouzrokovale gašenje kompanija u Srpskoj i nekoliko stotina otkaza i zato smo bili odlučni da ove inicijative izguramo do kraja, u čemu smo i uspjeli“, kaže Bojan Vujić.
Krive banke zbog gašenja računa
Obrazlažući predate inicijative o kojima je CAPITAL već pisao, Vujić je podsjetio da su banke, uprkos urednoj sudskoj registraciji, u drugoj polovini ove godine odbile da otvore poslovne račune za nekoliko novoosnovanih kompanija, čime su narušile ne samo pravo na stabilnost poslovanja, već i osnovna ljudska prava, naglašavajući da nijedan jedini pravni subjekt u Republici Srpskoj više ne smije biti doveden u takvu situaciju.
Istovremeno, kaže Vujić, Agencija za bankarstvo RS propustila je da reaguje i zaštiti privrednike, zbog čega se mora tražiti i odgovornost njenog rukovodstva.
“Naša kompanija je, nažalost, ugašena, a naši stručnjaci iza kojih je stajalo na stotine uspješnih projekata primorani su da posao traže možda i van ovih prostora, ali smo, uprkos tome, željeli da poručimo da to nije i ne može biti kraj i bili smo u pravu. Nekoliko hiljada potpisa koje smo prikupili svjedoči o tome da se u njima pronašao svaki odgovoran privrednik, ali i svaki čovjek koji je svjestan da svako od nas treba da se bori za pravo na rad i dostojanstvo“, kaže Vujić i dodaje da je sada sve na poslanicima i njihovoj volji i umijeću da prepoznaju važnost ovakvih inicijativa.
Traže ocjenu ustavnosti Opštih odredbi poslovanja banaka
Inicijativni odbor podnio je i apelaciju Ustavnom sudu RS za ocjenu ustavnosti i zakonitosti dijelova Opštih odredbi poslovanja banaka, jer, kako kaže Vujić, smatraju da su one u suprotnosti sa Ustavom, Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i sloboda i važećim zakonima iz oblasti platnog prometa i bankarskog poslovanja.
“Nakon svega ovoga, pokrenućemo i pitanje krivične odgovornosti ukoliko se dokaže da su veliki i važni privredni subjekti u Srpskoj neosnovano dovedeni do zatvaranja i otpuštanja radnika. U fazi smo prikupljanja dokumentacije, pa neka tužilaštvo procijeni ima li elemenata takve odgovornosti. Takođe, pokrenućemo i tužbe za naknadu štete”, poručio je Vujić i dodao da su svoje zahtjeve potkrijepili sa više od 8.600 potpisa koje su skupili.
U NSRS stigao nacrt zakona koji prisiljava banke da rade sa firmama sa „crne liste“
Inače, radi se o inicijativi kojom bi se, ako bi se usvojila kao zakonska odredba, banke primoravale na otvaranje računa i poslovanje sa firmama na “crnoj listi”, odnosno njihovim nasljednicama.
Ovaj “nacrt” predviđa da se Agencija za bankarstvo RS i banke natjeraju da otvore račune firmama kojima su bez sudske presude i zvaničnog naloga nadležnih tijela uskratile svoje usluge zbog takozvanog “reputacionog rizika”
Radi se o firmama koje su nastale nakon gašenja “Prointera”, “Infinity International”, “Kaldere”, “K-2 Audio Company”, “Sirius 2010”, odnosno nakon njihovog uvrštavanja listu OFAC-a.
Napominjući da je odnos banaka prema ovim kompanijama bilo diskriminatoran, u obrazloženju nacrta u koji smo imali uvid, se čak otvoreno navode imena sankcionisanih kompanija, poput “K-2 Audio Company”, “Sirius 2010”, “Infinity Real Estate”, kao i onim koje su nastale nakon gašenja poput “Nimbus Inovations” i “Elpring”.
Sankcionisane firme je američka Kancelarija za kontrolu imovine stranaca OFAC označila kao mrežu podrške predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i njegovim članovima porodice, a banke u Srpskoj pogasile su im račune, a novoosnovanim nastalim iza njih odbile su da ih otvore.
CAPITAL: A. Pisarević
14 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
ha ha.
ovi traze da muljanje bude ozakonjeno.
Sta pricas ti?! Traze samo ono sto je trebalo davno uraditi i sprjeciti banke da rade prema klijentima sta hoce i da se ponasaju kao lihvari! Odakle banci pravo da odredjuje kome ce otvoriti ili ugasiti racun za redovno poslovanje, a kome nece?!!!? Transakcioni racun NIJE proizvod banke, vec joj je tu privilegiju drzava dala i samim tu banka NEMA pravo samoodlucivanja kome ce otvoriti racun, a kome nece! Ko god osnuje firmu regularno u sudu i prodje svu zakonsku proceduru banka NEMA pravo na osnovu svoje procjene i svojih internih pravila da mu odbije otvaranje racuna! TACKA!
PD, raspitaj se malo o međunarodnoj regulativi koju banke moraju da ispoštuju, kao npr. o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma ili o sankcijama. To što kod nas zakoni služe da bi se oni na vlasti obogatili, ne znači da je svugdje tako.
Ovdje se nije radilo o pranju novca niti o finansiranju terorizma, a OFAC lista nije obavezujuca po zakonu! Druga stvar je sto je ovdje vrsen medjunarodni pritisak na banke od strane stranih ambasada pa su one od straha gasile i sto je trebalo i sto nije! Ali ajde i da predjemo preko toga sto su ugasile firmama na OFAC listama iako to nisu smjele zbog te liste da urade (ona obavezuje kontrolu imovine SAD i transakcija u valuti USD), ali kako su smjele da ugase racune fizickim licima kojima je taj racun osnovni za primanje plate i samim tim su im uskratile osnovno ljudsko pravo?! A druga stvar zasto nisu novim firmama otvorile racune koje nisu bile na tim listama?! I nemoj reci da je zato sto su nastale od starih firmi, jer to je rekla kazala na osnovu natpisa u medijima, a sve i da posle dodju te firme na listu neka im
onda gase racune ako im je lista opravdanje! Nema opravdanja za ovakvo ponasanje banaka!
Nek si ti pronašao opravdanje za ponašanje ovih na vlasti i njihovih firmi. A koliko se oni pridržavaju naših zakona, to i ptice na grani znaju. Primjer: pokojni David Dragičević.
Banka, da ne bi i sama bila ugašena, je ugasila račune firmama i osobama na OFAC crnoj listi. Ne vidim kako ijedan zakon može to spriječiti. Možda je bolje paziti da ne budeš na crnoj listi, ha?
Ta lista nije obavezujuca po nasem zakonu i ako poslujes u ovoj drzavi moras poslovati po zakonima drzave u kojima poslujes bez obzira na medjunarodne standarde koje je propisao isti taj koji ucjenjuje banke zbog te tzv. liste!
@Janez, Te sankcije su politicke i nemoguce je paziti da li ces dospjeti na istu. Bas zbog toga Rusija, Kina i ostale zemlje koje su trn u oku Americi ne priznaju te sankcije, a nas ovdje gledaju kao male Ruse pa samim tim ni mi ne priznajemo tu listu niti treba da je priznajemo i prihvatamo, a banke ako zele da posluju na ovom podrucju se moraju natjerati da postuju kako je ovdje propisano, a ako ne zele neka se vrate tamo odakle su dosle.
Drug, geografski, ekonomski i na svaki drugi način smo mi dio zapadnog svijeta. A puno sreće s tim ugledanjem na Rusiju i Kinu. To je slijepa ulica
@Janez, Rusija i Kina i globalno istok je jedina preostala
nada za covjecanstvo u borbi protiv zla i bolesti koje se namecu sa zapada! Dovoljno je samo pogledati sta zapad radi i koliko se forsira unistavanje porodice pod uticajem odredjenih lobija! Svako normalan vidi da je istok trenutno jedina nada da covjecanstvo moze opstati! Mi cemo ici tom kako je zoves “slijepom” ulicom, a ti slobodno nastavi sa tim zapadnim svijetom!
pa zo bamke rade od otvaranja,prilikom otvaranja računa uvijrk dobiješ takva pitanja
Postoji nešto što se zove diskreciono pravo banaka da prihvate ili odbiju nekoga. Da nema tog prava i Al Kaida bi mogla da otvori račun, što bi ugrozilo reputaciju banaka, a reputacija u bankarskom svijetu je sve, jer teško se stìče, a lako gubi, što smo imali priliku da vidimo, kroz propast 3 banke. Ukratko, ako banke budu prisiljene da primaju klijente sa lošom reputacijom, postoji rizik od čak raspada bankarskog siatema.
Jel to ona crna sto je suplja s pravom ko sito iz agencije?
Evi paraziti iz Prointera su se toliko nakrali para od naroda iz Republike Srpske da im treba zabraniti rad za sljedeca tri pokolenja.