BANJALUKA – Milan Paspalj i Žarko Dojčinović iz Banjaluke podnijeli su tužbu za naknadu štete kojom od Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove (RUGIP) potražuju 2.850.000 KM, otkriva CAPITAL.
Paspalj i Dojčinović tužbu su podnijeli zbog nezakonitog rada RUGIP-a i u tužbi u čijem posjedu je naš portal, navode da RUGIP od 2018. godine opstruiše upis hipoteke nad nekretninama u strogom centru Banjaluke oko kojih se godinama vodio maratonski sudski spor između firmi „Krajina Borac“ i „Malbašić Company“.
Osnov za tužbu su presude Okružnog suda Banjaluka u kojima se kaže da se „radi obezbjeđenja novčanog potraživanja u iznosu od 950.000 KM dozvoljava upis hipoteke u korist založnog povjerioca Paspalj Milana“.
„Okružni sud u Banjaluci utvrdio je da je postupanje RUGIP-a u postupku upisa hipoteke i upisa zabilježbe izvršnog postupka nezakonito. Sud je utvrdio da je propust što hipoteka nije upisana 2018. godine, kao i da je neupisivanje prouzrokovalo milionsku štetu za tužioce, jer da je tužena postupala zakonito i da je blagovremeno upisala hipoteku, do štete ne bi došlo“, navodi se u tužbi.
U tužbi se pojašnjava da je Milan Paspalj 20. decembra 2018. godine sa Žarkom Dojčinovićem potpisao ugovor o pozajmici u vrijednosti od 950.000 KM sa rokom vraćanja od 15 dana od dana potpisivanja ugovora.
Radi obezbjeđenja tog novčanog potraživanja, pojašnjava se dalje, zaključen je i Ugovor o zasnivanju hipoteke nad nekretninama u centru Banjaluke čiji upisani vlasnik je tada bio Žarko Dojčinović.
„Prema izvodima iz Knjige uloženih ugovora, Dojčinović je bio vlasnik predmetnog poslovnog prostora na tri etaže u Gospodskoj ulici u kojem je do polovine prošle godine poslovao restoran „Balkon“. Osim upisanog prava svojine u korist Žarka Dojčinovića nisu postojale nikakve druge zabilježbe u Knjizi uloženih ugovora“, precizira se u tužbi.
Pošto mu Dojčinović u ugovorenom roku nije vratio pozajmicu, Paspalj je na osnovu navedenog Ugovora o zasnivanju hipoteke Osnovnom sudu u Banjaluci podnio prijedlog za izvršenje na predmetnim poslovnim prostorima. Osnovni sud je u novembru 2019. godine donio rješenje o izvršenju u korist Paspalja radi namirenja novčanog potraživanja.
„Sud je istoga dana to rješenje o izvršenju dostavio RUGIP-u i naložio da izvrši zabilježbu izvršenja u vlasničkim listovima. RUGIP je svojim nezakonitim postupanjem doveo do toga da je postupak upisa zabilježbe izvršenja u vlasničkim listovima neopravdano trajao četiri godine“, navodi se u tužbi.
Dalje se kaže da RUGIP do danas opstruiše sprovođenje sudskih naloga i ističe da je sud u tri navrata zauzeo stav da su rješenja RUGIP-a nezakonita i da su dovela do obustave izvršnog postupka.
„Iz presuda se vidi da je RUGIP imala namjeru da onemogući sprovođenje izvršnog postupka i namirenje tužioca Milana Paspalja, čime mu je nanesena šteta u iznosu od 950.000 KM glavnice i 950.000 KM zakonskih zateznih kamata, a Žarku Dojčinoviću šteta u iznosu od 950.000, jer zbog nezakonitog postupanja RUGIP-a nije mogao izmiriti svoj dug prema Paspalju“, zaključuje se u tužbi.
S druge strane, iz RUGIP-a nisu obrazložili zašto za šest godina nije okončan postupak, ali su potvrdili da su „utvrdili da se dozvoljava upis založnog prava-hipoteke na nekretnina na kojima je kao nosilac prava svojine upisan Žarko Dojčinović“.
„U predmetnoj upravnoj stvari, stvarno, mjesno i funkcionalno nadležna za postupanje je Područna jedinica RUGIP-a Banjaluka i ista će okončati postupak po zahtjevu stranaka za upis hipoteke u skladu sa zakonom“, navodi se u ranijem odgovoru RUGIP-a na pitanja CAPITAL-a.
Na dodatna pitanja zašto postupak za upis hipoteke nije okončan, iz RUGIP-a su poslali odgovor iz koga nije jasno gdje se predmetni spis uopšte nalazi i kojem sudu su ga uputili.
„Po zahtjevu Osnovnog suda Banjaluka predmetni spis je dostavljen istom. Spis predmeta potražuje i Vrhovni sud RS koji smo obavijestili da smo predmetni spis proslijedili Okružnom sudu Banja Luka. Kako je RUGIP obavezna postupati po odlukama i nalozima sudova po upravnim sporovima, do okončanja navedenih postupaka, nismo u mogućnosti da damo više informacija od ranije dostavljenih“, navodi se u odgovoru.
Podsjećamo, vlasnik firme „Krajina Borac“ Zoran Milaković koji je predmetnu nekretninu prodao Žarku Dojčinoviću i koji je godinama vodio pravnu bitku za predmetni poslovni prostor sa „Malbašić Company“ ranije je rekao za CAPITAL da je zbog brojnih opstrukcija podnio krivičnu prijavu protiv direktora RUGIP-a.
On je ocijenio da će cijenu ove nesvakidašnje pravne situacije za koju je najodgovorniji RUGIP na kraju platiti građani Republike Srpske.
„Smatram da se sa opstrukcijama i odugovlačenjem ovog postupka otišlo predaleko. Svim pravnim sredstvima ćemo se boriti da se konačno postupi u skladu sa zakonom i da neko odgovara za zloupotrebu službenog položaja“, rekao je Milaković.