SARAJEVO – U interesu Hrvatske je da BIH postane članica EU kako bi se, između ostalog, granica EU odmakla od nje pogotovo u trenutnim okolnostima migrantskih pokreta.
Rekao je to Dejan Jović, profesor međunarodnih odnosa na univerzitetima u Zagrebu i Beogradu gostujući u podkastu „Pretres“, koji zajedno realizuju portal CAPITAL i Transparency International (TI) u BiH.
Dodao je da se Hrvatska uključuje koliko može u proces proširenja EU kada su u pitanju zemlje Zapadnog Balkana, a posebno BiH.
„Hrvatska ima dosta ambivalentnu poziciju kada je proširenje u pitanju. Ona iskreno želi proširenje na zemlje Zapadnog Balkana posebno na BiH“, rekao je Jović uz napomenu da je stav Hrvatske da „BiH treba da preskoči red i bude poseban slučaj, iako ne ispunjava sve uslove i da što prije uđe u EU“.
Taj stav opravdava time da je BiH bila izrazito pogođena ratom i da zaslužuje da se tretira kao poseban slučaj, ali dodaje da se tu radi i o geostrateškim, političkom i sigurnosnim interesima.
„Hrvatska je zemlja sa manje od četiri miliona stanovnika, a ima 1.400 kilometara granice od kojih najveći dio sa BIH zato je u interesu Hrvatske da se granica EU odmakne od nje, pogotovo u trenutnim okolnostima migrantskih pokreta“, pojasnio je on.
Dodao je da su tu uključeni i etnički ciljevi koji se odnose na status Hrvata u BiH.
Naglašava da Hrvatskoj odgovora proširenje te da ga ona koristi kao instrument svoje vanjske politike.
„Ona iskreno želi da BIH uđe u EU prije drugih, ali ne po svaku cijenu. Sigurno će pred kraj pregovora postaviti neke svoje uslove, a to je pitanje razgraničenja koje je još prilično otvoreno te status Hrvata u BiH sa većim garancijama ili promjenama izbornog zakona“, dodao je on.
Zagovara prijem svih zemalja Zapadnog Balkana zajedno u EU, a ne odvojeno.
„Mislim da je to jedina realna opcija da se spriječi ucjenjivanja i stvaranja novih bilateralnih problema“, kazao je Jović.
Osvrnuo se i na 11 godina članstva Hrvatske u EU.
„Kada je Hrvatska ulazila u EU bilo je mnogo skeptičnih i ravnodušnih. Na referendum o ulasku u EU nije izašlo 58 odsto birača. Od onih koji su izašli na birališta samo oko 28 odsto je dalo glas za ulazak u EU“, rekao je Jović i dodao da su građani strahovali kako će izgledati njihovi životi kada Hrvatska postane članica EU.
„Bilo je onih koji su se plašili da će živjeti lošije, da će biti uništena domaća proizvodnja, da neće imati šta prodavati jer nisu konkurentni, da će doći stranci i pokupovati kuće na primorju. Jednim dijelom se to dogodilo, ali ne dugoročno“, kazao je on.
Dodaje da je drugi strah bio povezan sa suverenošću, ali da je vrijeme pokazalo da je Hrvatska „zaštićena zato što je u uniji“.
„Danas nema antievropskog pokreta u Hrvatskoj i mislim da je to dobar primjer za ostale da ništa tako dobro ne uspijeva za EU, kao članstvo u EU. Članstvo u EU čini ljude više sklonim evropskim vrijednostima“, zaključio je on.
Cijeli razgovor pogledajte na našem YouTube kanalu ili poslušajte na SoundClaud.