BANJALUKA – Preduzeće „Niskogradnja“ iz Laktaša u vlasništvu Ljubomira Ćubića, četiri mjeseca nakon što je prekinulo četvrtu emisiju obveznica, nastavlja sa javnom ponudom preko koje pokušava da prikupi tri miliona maraka.
Emisija je prekinuta krajem jula ove godine zbog problema sa imovinom u Srbiji kojom je Ćubić garantovao uredno izmirenje duga prema investitorima.
Jedinstveni prospekt emisije je sada izmijenjen i dopunjen, ali ono što bi potencijalne investitore moglo zabrinuti je da su nekretnine koje je ponudio u zamjenu već opterećene, zbog ranijih dugova.
Naime, Ćubić je prvobitno kao instrument obezbjeđenja ponudio hipoteku na imovini preduzeća „GIK Intergradnja Banat group“ iz Zrenjanina, koja je u njegovom većinskom vlasništvu.
Međutim, kako nije uspio garantovati upis te hipoteke, prekinuo je emisiju. Sada umjesto tih nekretnina nudi imovinu svog propalog preduzeća „Nova Dipo“ iz Podrgradaca kod Gradiške.
Riječ je o parceli od preko 9.000 kvadrata sa fabrikom, procijenjenoj na 3,77 miliona maraka.
U njoj se kao nosilac založnog prava navodi Ministarstvo finansija Republike Srpske, a koje se upisalo kako bi zaštitilo svoje potraživanje, odnosno dug koji Ćubić ima prema Poreskoj upravi od 1,27 miliona KM.
Pored ove nekretnine, Ćubić kao instrument obezbjeđenja nudi i zemljište u naselju Kumsale, u blizini svoje fabrike „Nova DI Vrbas“ procijenjeno na 282.000 KM, imovinu preduzeća „Rotas“ iz Banjaluke kojim takođe upravlja njegova porodica vrijedno 1,2 miliona KM, poslovni prostor u Laktašima procijenjen na 129.000 KM i motel „Ćubić“ u Sitnešima kod Srpca čija se vrijednost procjenjuje na 3,54 miliona KM.
Investitorima bi moglo biti i zanimljivo da su revizori u finansijskom izvještaju za 2023. godinu izrazili sumnju u tačnost podataka koji se u njemu navode.
Oni su napisali da usaglašavanje potraživanja i obaveza nije izvršeno u skladu sa Zakonom o računovodstvu i reviziji Republike Srpske, te da su provjerama utvrđena značajna materijalna neslaganja.
„U skladu sa navedenim, na osnovu sprovedenih revizorskih procedura nismo sa sigurnošću mogli da potvrdimo iskazana stanja potraživanja i obaveza na dan 31. decembra 2023. godine“, upozorili su revizori.
Inače, u ovom izvještaju stoji da je „Niskogradnja“ samo po kreditima zadužena za 16 miliona maraka.
Preduzeće je pod stalnim blokadama računa, a posljednja je bila početkom ovog mjeseca.
Ćubić inače emituje 3.000 obveznica po cijeni od po 1.000 KM, uz godišnju kamatu od sedam odsto.
Plan mu je da ukoliko prikupi novac, dva miliona iskoristi za plaćanje dugova, a preostali milion uloži u poslovanje.
Koliko su investitori zainteresovani za njegove obveznice, najbolje pokazuje podatak da je za skoro mjesec dana koliko je trajala ponuda prodato samo njih 42, na osnovu kojih je prikupio tek 42.000 maraka.
Međutim, prema ocjenama CAPITAL-ovih sagovornika, ne treba žuriti sa prognozama kada je uspjeh ove emisije u pitanju.
To što ozbiljnih investitora nema ne mora da znači da je ona osuđena na propast.
Velika je mogućnost da se Investiciono – razvojna banka (IRB) Republike Srpske pojavi kao kupac, što je i ranije radila.
Naime, u februaru 2021. godine, Ćubić je prvo od IRB-a dobio dva miliona maraka kako bi vratio dug biznismenu Miletu Radišiću koji mu je blokirao preduzeće, da bi zatim od “Niskogradnje” otkupila emisiju obveznica iz koje joj je taj novac vraćen.
CAPITAL: Dejan Tovilović