BANJALUKA – Udruženje priređivača igara na sreću (UPIS) Republike Srpske, u mjesecu borbe protiv zavisnosti, koji se u svijetu obilježava svake godine od 15. novembra do 15. decembra pokrenulo je niz aktivnosti sa fokusom na prevenciju i pomoć igračima koji se nalaze u problemu.
IZ UPIS RS napominju da prekomjerno igranje ne treba posmatrati samo kroz finansijski efekat. Problem igrača, ukoliko se ne rješava, preliva se na porodicu, a na samom kraju i na društvo.
Kako bi se to izbjeglo, dodaju oni, nepohodno je uspostaviti lanac odgovornosti u kojem svako od učesnika mora dobro da poznaje svoju ulogu, od igrača, preko zaposlenih pa na kraju do priređivača.
Udruženje je izdalo tri brošure, a ima i besplatan SOS telefon na koji u svakom momentu može da se dobije adevatna pomoć.
Za igrače je namijenjena brošura “Odgovorno igranje igara na sreću”.
U njoj se objašnjava poremećaj koji nastaje kod igrača koji nisu sposobni da se kontrolišu čak i kad su svjesni da ih to povređuje te pojašnjava kako to negativno utiče na njihove porodice.
Ona odgovara na pitanje šta uzrokuje poremećaj igranja igara na sreću, ali i pojašnjava biologiju ljudskog mozga te pokušava da odgovori na pitanje zbog čega dolazi do zavisnosti.
U njoj su navedeni i rizici igranja, ali i savjeti i preporuke za igrače, poput onog da se ne jure gubici i da se ne pokušava vratiti izgubljeno jer se sve uglavnom završava još većim gubitkom.
Navedeni su i faktori rizika, ali i zlata vrijedni savjeti.
“Zapamtite da su igre na sreću poput mnogih drugih oblika zabave – dolaze sa troškovima. Igre na nsreću nisu način da zaradite novac”, jedan je od njih.
Takođe, kroz brošuru se prožimaju brojni testovi gdje igrači kroz odgovore na pitanja i bodovanje dolaze do spoznaje da li se i u kolikom problemu nalaze.
Na kraju, brošura razbija i neke od najčešćih mitova i zabluda vezano za igranje, poput onih da se sistem može prevariti te da su šanse za dobitak veće onda kad se duže igra.
Odgovorno postupanje osoblja u radu sa igračima igara na sreću, namijenjena je zaposlenima u ovoj industriji.
U njoj se podsjeća na strogu zabranu maloljetničkog igranja, kao i obavezu sprečavanja istog, odgovorno služenje alkohola i odgovorno oglašavanje.
Tu je i vodič za obuku zaposlenih koji propisuje koje korake treba da prođu kako bi mogli da učestvuju u odgovornom priređivanju igara na sreću.
Brošura pojašnjava osoblju kako da prepozna problematično ponašanje igrača i kako da adekvatno odreaguje.
Treća brošura, “Odgovorno priređivanje igara na sreću” posvećena je priređivačima.
Kodeksom ponašanja priređivači, članovi udruženja opisali su svoje obaveze i pristup odgovornom igranju.
On uključuje odredbe o pomoći i obuci zaposlenih, uslugama točenja alkohola, pružanju usluga u prostoru za igre i drugo.
“Kodeks ističe posvećenos naših članova da nastave da podržavaju istraživačke inicijative i svijest javnosti o odgovornom igranju igara na sreću. Naša obaveza prema zaposlenima, korisnicima i zajednici je da odgovorno igranje bude sastavni dio našeg svakognevnog poslovanja”, poručuju iz UPIS-a Republike Srpske.
Takođe, kao jedan od korisnih instrumenata koji se nudi igraču, a koji će se davati na njegov zahtjev je “Samoocjenjivanje”, kao i indeks ozbiljnosti problema igranja na sreću, samoprocjena zasnovana na kanadskom indeksu problema igranja.
Tu su pitanja kao što su da li ste se kladili više nego što ste mogli priuštiti da izgubite, da li ste pokušali da odmah vratite izgubljeno, posuđujete li novac i da li ste osjetili da bi ste mogli imati problem zbog igranja.
Takođe, tu je i pitanje da li su vas ljudi upozoravali, da li ste zbog igranja upali u finansijske probleme i da li ste se osjećali krivim zbog načina na koji igrate igre na sreću.
Test može da pokaže da igrač nema probleme sa igranjem igara na sreću ali i da ima problem sa negativnim posljedicama i mogućim gubitkom kontrole.
“Za neke ljude igranje igara na sreću može biti ozbiljan problem, čak i zavisnost, To se dešava kada igrači nisu u mogućnosti da kontrolišu kada, koliko puno i koliko ili koliko često igraju i kada imaju poteškoću sa zaustavljanjem bez obzira na to da li pobjeđuju ili gube. Dugovi, porodični konflikti, gubitak posla i drugi problemi često su dio te slike. Problem igranja igara na sreću može emocionalno i finansijski rasturiti porodice”, upozoravaju u udruženju.
Inače, država nema precizne podatke o broju ovisnika o igrama na sreću. U javnosti se već neko vrijeme govori da postoji 50.000 patoloških kockara, a da oko 500.000 građana svaki dan učestvuje u nekom od oblika igara na sreću.
IZ UPIS RS podsjećaju da je upravo država jedan od najvećih priređivača i to kroz preduzeće “EVL”, koje je osnovano na neustavnim temeljima a koje je dobilo zakonski monopol kroz Zakon o igrama na sreću.
Prema poslednjim podacima Republičke uprave za igre na sreću, njihovih 2.454 aparata za elektronske igre, postavljeno je na 1.077 lokacija širom Republike Srpske.
Mnogi od tih aparata se nalaze u pored škola, u poslastičarnicama, palačinkarnicama.
“Posebno nam je stalo da maloljetna lica zaštitimo od igranja igara na sreću”, zaključuju u UPIS RS.
PR