NJUJORK – Kako euro slabi nakon Trampove pobjede, grupa evropskih kompanija s visokim prihodom iz SAD-a i niskom izloženošću imovini u toj regiji ima priliku profitirati u okruženju jačeg dolara.
Trampova pobjeda, s republikanskom kontrolom Kongresa, otvorila je put za potencijalnu političku reformu: više carine, povećanu potrošnju na odbranu i preispitivanje vanjske pomoći, što uzrokuje promjene na globalnim tržištima.
U ovom promjenjivom ekonomskom okruženju, Bank of America istakla je odabranu grupu evropskih kompanija koje su jedinstveno pozicionirane da profitiraju od jačeg dolara, objavio je Euronews. Te kompanije nude evropskim investitorima zaštitu od slabijeg eura i ublažavanje neizvjesnosti povezanih s Trampovim politikama.
U izvještaju, Paulina Strzelinska, kvantitativni strateg iz Bank of America, identifikovala je grupu evropskih kompanija koje su u poziciji da profitiraju od jačeg dolara.
Te kompanije, poznate po visokim prihodima u Sjevernoj Americi i minimalnim fizičkim sredstvima u regiji, navodi Euronews, dobro su pozicionirane da iskoriste prednosti kursnih dobitaka bez značajnih operativnih troškova vezanih uz dolar.
Ključni evropski dobitnici su: Novo Nordisk, danski farmaceutski gigant, British American Tobacco (BAT), Ferrovial, španska infrastrukturna kompanija, Beiersdorf, njemačka kompanija poznata po brendovima poput Nivee, te Kongsberg, norveška kompanija za odbrambenu i pomorsku tehnologiju.
Evropske kompanije koje ostvaruju značajan dio prihoda u Sjedinjenim Državama, ali imaju relativno nisku izloženost imovini u Sjevernoj Americi, obično ostvaruju dobre rezultate kada dolar jača.
Ova neuravnoteženost između prihoda i imovine omogućava ovim kompanijama da uživaju u rastu prihoda od prodaje u Sjevernoj Americi, uz minimiziranje troškova vezanih uz porast dolara na imovini.
Jači dolar povećava vrijednost prihoda ostvarenih u SAD kada se konvertuju nazad u eure, pojašnjava Euronews, što direktno poboljšava zaradu evropskih kompanija sa značajnim prihodima iz Sjeverne Amerike. To donosi rast zarade bez potrebe za prilagođavanjem cijena ili nivoa proizvodnje.
S druge strane, niska izloženost američkoj fizičkoj imovini pomaže smanjiti rizike operativnih troškova povezanih s jačanjem dolara. Kompanije s manjim operacijama u SAD mogu se fokusirati na veće prihode bez tereta povećanih troškova, poput nekretnina, plata ili regulatornih troškova koji mogu smanjiti profitabilnost.